Wiadomości
Wybory prezydenckie. Obwodowa Komisja Wyborcza w SP nr 26 w Gdańsku (fot. Anna Rezulak / KFP)

niedziela,

28 czerwca 2020

13:57

Gdańsk z najniższą frekwencją wśród dużych miast

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o frekwencji na godzinę 12 w wyborach prezydenckich w całym kraju. Z danych, które spłynęły z 25 423 komisji wyborczych wynika, że wydano 7 109 803 kart do głosowania. To oznacza, że zagłosowało 24,08 proc. wszystkich uprawnionych do oddania głosu w wyborach.

Najwyższą frekwencję do południa uzyskało województwo mazowieckie - 26,36 proc. Drugim jest województwo małopolskie - 25,32 proc., a trzecie województwo podlaskie - 25,16 proc. Ostatnie miejsce zajmuje województwo opolskie z frekwencją na poziomie 20,6 proc.

Na Pomorzu najwyższa frekwencja wśród powiatów jest w Sopocie. Tam do urn wyborczych poszło 30,88 proc. uprawnionych do głosowania. Najniższą frekwencję odnotowano w powiecie sztumskim - 19,5 proc.

GDAŃSK NA KOŃCU STAWKI

W dużych miastach wyborcy najchętniej poszli do urn w Warszawie. Do godziny 12 zagłosowało 29,59 proc. uprawnionych. Na najniższym poziomie w skali kraju plasuje się Gdańsk, gdzie zagłosowało 22,11 proc. wyborców.

KRYNICA MORSKA NA CZELE

Aktualnie najwyższą frekwencję w w komisjach w mniejszych miastach odnotowano na Pomorzu. To Krynica Morska, w powiecie nowodworskim, gdzie zagłosowało 53,31 proc. uprawnionych do głosowania. 

- Można uznać, że frekwencja jest rekordowa w historii przynajmniej ostatnich wyborów. Ale nawet porównując lata 90. to, jeżeli będzie się tak rozwijała w kolejnych godzinach, będzie najwyższa - powiedział szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

KOLEJKI PRZED KOMISJAMI

Oddać głos można do godziny 21. Przed niektórymi punktami wyborczymi ustawiają się kolejki, więc wybierając się na głosowanie, warto udać się tam nieco wcześniej.

 Pełne dane nt. wyborów znajdziesz >>> TUTAJ.

oprac. pb/puch