Wiadomości

piątek,

26 czerwca 2020

22:34

Salwą z armaty Hevelianum odpala wakacje i zapowiada nowe atrakcje

Wakacje z Hevelianum rozpoczęły się armatnią salwą w sobotę 27 czerwca w południe. To było jednocześnie uroczyste nadanie imienia replice nowej armaty. Lufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm - to parametry nowej mieszkanki Hevelianum. Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym rynsztunku, zaprezentowała jej możliwości. Była też niezwykła, gdańska rodzina, która cofnęła się w czasie o przeszło czterysta lat.

hewelianum armata
Armata będzie oddawała salwę w południe w każdą niedzielę wakacji. Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym rynsztunku, zaprezentuje jej możliwości w każdą niedzielę lipca i sierpnia o g.12:00. Miejsce to Niskie Czoło Kurkowe.

Warto się też wybrać na Górę Gradową wieczorem. Podobnie jak w zeszłym roku w piątki o godzinie 22.00 odbywać się będzie mapping 3D czyli widowisko światło, obraz i dźwięk na froncie 150-letniej Wozowni Artyleryjskiej. Budynek stanie się wielkim ekranem, będąc przy tym nie tylko tłem pokazu, ale i jego bohaterem. Podczas trójwymiarowego widowiska, opowiadana będzie historię architektury obronnej na ziemiach polskich.

hewelianum 1
Projektor do mappingu już jest w gotowości do akcji Fot.RG

Na pokazy mappingu i salwy armatnie wstęp jest wolny. Na inne atrakcje obowiązują bilety i zapisy przez Internet. To między innymi naukowe science-show z prądem w roli głównej. Nie wkładaj palców do gniazdka, nie wrzucaj radia do wanny pełnej wody, uważaj na pioruny! Codziennie o godzinie 13.00 będzie piorunująco i wybuchowo. Za to o godzinie 11.00 wybrać się będzie można na spokojną przyrodniczą wycieczkę po terenach fortów i nauczyć rozpoznawania roślin. Nowością są też zajęcia z budowy robotów, które również odbywać się mają codziennie o godzinie 12.00. Warto też wspomnieć o nocnym zwiedzaniu Góry Gradowej z przewodnikiem, który poprowadzi wycieczki przez niedostępne zakamarki i burzliwe dzieje tego miejsca. Wycieczki startować mają w piątki o godzinie 21.00.

hewelianum wakacje
Więcej o wakacjach z Hevelianum >>> KLIKNIJ TUTAJ


Włodzimierz Raszkiewicz