Wiadomości
31 sierpnia w Gdańsku odbędzie się też odsłonięcie 3 tablic upamiętniających Alinę Pieńkowską-Borusewicz, Magdalenę Modzelewską-Rybicką i Jana Piotra Koziatka (Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

piątek,

26 czerwca 2020

18:53

IPN przygotował specjalną wystawę z okazji 40-lecia "Solidarności". "Dotrzemy do lokalnych społeczności i pokażemy, że rodziła się wszędzie"

Wystawa "TU rodziła się Solidarność", pamiątkowe tablice i konferencja. Tak Instytut Pamięci Narodowej uczci 40-lecie powstania NSZZ "Solidarność". Akcja rozpocznie się 1 lipca w Tczewie, a ogólnopolski finał będzie miał miejsce 28 sierpnia w Warszawie.


Projekt, któremu ton nadaje ogólnopolska wystawa pn. "TU rodziła się Solidarność", odbędzie się w 53 polskich miastach oraz mniejszych miejscowościach.

- Założenie jest takie, że mamy dotrzeć do lokalnych społeczności i pokazać, że wszędzie tam rodziła się "Solidarność". Przeciętni odbiorcy nieznający historii kojarzą porozumienia sierpniowe z Gdańska, Szczecina czy Jastrzębia, ale już mniejsze miejscowości, jak choćby to co działo się na Pomorzu w Tczewie czy Lęborku, nic im nie mówią – wyjaśnia Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. - Wystawa ma to zmienić. Będzie pokazywała wydarzenia w aspekcie ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym. Historycy szacują, że w sierpniu 1980 roku doszło w Polsce do około 700 strajków - dodaje.

KIEDY MOŻNA ZOBACZYĆ WYSTAWĘ?

Inauguracja wystawy na Pomorzu nastąpi 1 lipca w Tczewie, potem 21 lipca otwarcie będzie w Lęborku, a 14 sierpnia w Gdańsku i Gdyni. W całym kraju ekspozycja pojawi się w 53 miejscach. 28 sierpnia zaplanowano jej ogólnopolski finał w Warszawie.

31 sierpnia w Gdańsku odbędzie się też odsłonięcie trzech tablic upamiętniających Alinę Pieńkowską-Borusewicz, Magdalenę Modzelewską-Rybicką i Jana Piotra Koziatka. 

 

- Wpisują się one w cykl tablic poświęconych działaczom wolnych związków zawodowych i Solidarności, który realizujemy od 3 lat. Do tej pory odsłoniliśmy siedem tablic - mówi Katarzyna Lisiecka, naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

W ramach obchodów 40-lecia Solidarności od 2 do 4 września odbędzie się też w Gdańsku ogólnopolska konferencja naukowa "Pierwsza »Solidarność«. Geneza, organizacja, konteksty".

 

Aleksandra Nietopiel/ako