Wiadomości

piątek,

26 czerwca 2020

16:20

75 lat temu Radio Gdańsk rozpoczęło nadawanie. Świętujemy nasze urodziny!

Radio Gdańsk obchodzi 75. urodziny. Nadawanie rozpoczęliśmy 29 czerwca 1945 roku. Generalną próbą była transmisja uroczystości Święta Morza. To był początek Radia Gdańsk.

Regularne nadawanie rozpoczęło się 1 września 1945. Pierwsze studio znajdowało się na Wzgórzu Gradowym. Zaimprowizowano je z kilku koców. Było to pierwsze i jedyne wówczas polskie radio w Gdańsku. Nadawano stamtąd audycje jedynie na żywo. Nie było możliwości nagrywania audycji.

NOWA SIEDZIBA, PIERWSZY MAGNETOFON I WÓZ TRANSMISYJNY

Pierwszą lektorką gdańskiej rozgłośni była Halina Hohendlingerówna, znana słuchaczom jako Ciocia Hala z audycji Polskiego Radia Wilno. Pierwszy magnetofon Polskie Radio Gdańsk otrzymało dopiero po przeniesieniu rozgłośni do nowej siedziby przy Alei Grunwaldzkiej - w maju 1947 roku. Budynek przy al. Grunwaldzkiej posiadał studio koncertowe. W styczniu 1949 Radio Gdańsk otrzymało pierwszy wóz transmisyjny i stałe połączenie z centralą Polskiego Radia w Warszawie. Polskie Radio Gdańsk emitowało wówczas godzinę programu dziennie.

Natomiast od 1 grudnia 1991 Radio Gdańsk nadaje programy przez całą dobę.

- Niestety, ze względu na pandemię coroczną uroczystą galę przeniesiono na jesień. Jednak już 29 czerwca chcemy przypomnieć naszym słuchaczom o urodzinach radia – mówi Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk S.A.

Fot. Zbigniew Kosycarz KFP3

 

ŚWIĘTUJEMY W SPECJALNYCH AUDYCJACH

Zamierzamy ten dzień świętować z naszymi słuchaczami w naszych specjalnych audycjach. Zaplanowaliśmy rozmowy z dawnymi i obecnymi pracownikami, wśród nich znajdą się Krystyna Rejnowicz, Małgorzata Rynkiewicz, Elżbieta Chłopicka, Anna Sobecka, Maria Prucińska, Piotr Jagielski, Jacek Puchalski, Marcin Sobesto. Sięgniemy także do naszego wspaniałego archiwum. Wspominać będziemy najciekawsze wydarzenia radiowe. Przypomnimy transmitowane przez radio uroczystości, koncerty, imprezy sportowe. Prócz wspomnień, będzie dużo dobrej muzyki i upominki dla słuchaczy.

Fot. Zbigniew Kosycarz KFP1


RADIOWY SKARBIEC

Na antenie Radia od kilku miesięcy prezentujemy także audycje stworzone na podstawie programów archiwalnych. W środy po 22:00 w audycji "Dźwiękowy Skarbiec Radia Gdańsk" można usłyszeć dźwiękowy zapis życia Pomorza i Radia sprzed lat. W tej audycji przypomnieliśmy m.in. rozmowy z Czesławem Niemenem, Łucją Prus, ale też np. reportaże z wakacji w Sopocie na początku lat 60-tych.

Niekwestionowany wkład w powstanie Rozgłośni Gdańskiej Polskiego Radia i jej działalność w pierwszych latach powojennych mieli, jak to się wówczas określało, repatrianci zza Buga, m.in. Hieronim Grabowski, Władysław Mergel i Halina Hohendlingerówna.

 
Fot. Zbigniew Kosycarz KFP
 
KRESOWE AKCENTY

W Kresowym Saloniku Radia Gdańsk Michał Rzepiak i Andrzej Urbański opowiedzieli o udziale Kresowiaków w tworzeniu gdańskiej rozgłośni, a gościem audycji był urodzony na Wołyniu red. Jerzy Gebert, legendarny sprawozdawca sportowy. Audycji można posłuchać >>> TUTAJ.

tko