Wiadomości
(fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki)

niedziela,

21 czerwca 2020

10:27

IMGW ostrzega: na Pomorzu zagrzmi i powieje, ale nie tak mocno, jak na wschodzie i południu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem i opadami deszczu. Najbardziej intensywne zjawiska pogodowe prognozowane są na wschodzie, północy i południu kraju. Na Pomorzu nie będą one aż tak groźne. W naszym regionie - i to tylko w niektórych powiatach - obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w części województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Na obszarach tych prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy jest opad gradu. Na Pomorzu mogą się tego spodziewać mieszkańcy Trójmiasta, a także powiatów: nowodworskiego, sztumskiego, malborskiego, kwidzyńskiego, tczewskiego, starogardzkiego, kartuskiego, kościerskiego, wejherowskiego i puckiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Na Pomorzu obowiązuje ono do godz. 23.

GDZIE BĘDZIE PADAĆ JESZCZE MOCNIEJ?

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim.


Na obszarach tych prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 50 mm, a lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru lokalnie od 80 do 100 km/h. Miejscami może też padać grad.

Ponadto dla województw małopolskiego i śląskiego wydane zostały alerty drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami oraz przed intensywnymi opadami deszczu. Na tych obszarach Instytut prognozuje wystąpienie opadów od 30 mm do 60 mm, lokalnie 80 mm. Jak zaznaczono, w trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 80 km/h, a lokalnie grad. IMGW zaznacza, że ze względu na dynamiczne zmieniającą się sytuację w województwie małopolskim i śląskim możliwa jest aktualizacja ostrzeżenia do stopnia trzeciego.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują także w części zachodniej i południowej województwa dolnośląskiego.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

PAP/mrud