Wiadomości
Prawdopodobieństwo wystąpienia burz w czwartek sięga 80-90 procent (Fot. Pexels)

czwartek,

18 czerwca 2020

20:00

IMGW ostrzega: możliwe burze z gradem w każdym województwie oraz wysokie stany wód. Są alerty pierwszego stopnia i podtopienia na Pomorzu

W całym kraju mogą występować burze z gradem - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW wydał alerty ostrzegawcze dla każdego województwa.

Alerty mają pierwszy, najniższy stopień. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz sięga 80-90 procent. Synoptycy prognozują, że burze w towarzystwie gradu i silnego wiatru mogą występować od godzin przedpołudniowych do późnonocnych.

BURZE BĘDĄ PRZESUWAĆ SIĘ NA PÓŁNOC

Według prognozy zagrożeń udostępnianej przez IMGW w piątek sytuacja się pogorszy. Alerty nadal będą obejmować cały kraj, a w niektórych województwach wzrosną do drugiego stopnia.

OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE 

IMGW wydało też ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dla Pomorza, Mazowsza, Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia. Ziemi Świętokrzyskiej, Małopolski. Alert obowiązuje też w województwach: łódzkim, wielkopolskim, zachodnio-pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim (bez zlewni Zalewu Wiślanego), a także północnej części woj. lubuskiego.

"W obszarach występowania obserwowanych i prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i lokalne podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych" - podało IMGW.

OBERWANIE CHMURY

Nad Chojnicami było oberwanie chmury. Spadły 32 litry wody na metr kwadratowy powierzchni. Strażacy maja pełne ręce roboty. Podtopione są ulice, piwnice i garaże, usuwają też połamane gałęzie i drzewa. Natomiast w Mikołajkach Pomorskich, najprawdopodobniej od uderzenia pioruna spaliła się stodoła. Pożar gasiło siedem zastępów strażaków. Zawalił się dach budynku, wewnątrz były maszyny rolnicze i słoma.

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni wydało ostrzeżenie o gwałtownych wzrostach stanów wody w zlewniach rzek wpadających do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 14:40 dnia 18.06.2020 do godz. 06:00 dnia 19.06.2020.


POGODA W PIĄTEK NA POMORZU

W piątek w naszym województwie synoptycy przewidują zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 20 mm. Temperatura maksymalna od 25°C do 27°C, w rejonie Zatoki Gdańskiej i miejscami nad samym morzem około 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

 

PAP/mm