Wiadomości
W Gdańsku zebrano składy 199 obwodowych komisji wyborczych (Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

poniedziałek,

15 czerwca 2020

17:02

Zebrano składy 199 obwodowych komisji, 5,5 tys. osób dopisało się do spisu wyborców. Tak Gdańsk przygotowuje się do wyborów prezydenckich

W Gdańsku zebrano składy 199 obwodowych komisji wyborczych - poinformowała w poniedziałek podczas konferencji prasowej prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Podkreśliła, że samorząd wciąż nie otrzymał wytycznych sanitarnych dotyczących organizacji lokali wyborczych.
BRAKUJE CHĘTNYCH

W dwóch obwodowych komisjach wyborczych, w Sobieszewie i Osowej, brakuje osób chętnych do pracy.

Zgodnie z ustawą z 2 czerwca br. w komisji powinno zasiadać od trzech do trzynastu osób.

- Trzy osoby to jest naprawdę mało, jeśli w lokalu wyborczym od 7.00 do 21.00 trwa głosowanie, a później następuje liczenie głosów. Chcielibyśmy, aby te komisje były liczniejsze, żeby te wybory mogły zostać sprawnie przeprowadzone - dodała prezydent.

W LOKALU I KORESPONDENCYJNIE

Spośród 199 obwodowych komisji wyborczych, które będą działać w mieście, 16 będzie obwodami zamkniętymi. Będą to komisje zorganizowane w szpitalach, domach pomocy społecznej i areszcie. Na 183 siedziby obwodowych komisji 103 dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W najbliższych wyborach prezydenckich głos można oddać zarówno bezpośrednio w lokalu wyborczym, jak i korespondencyjnie. Prezydent Gdańska przekazała, że chęć udziału wyborach drogą korespondencyjną zgłosiło dotąd 830 osób. Przypomniała, że można to zrobić wtorku 16 czerwca.

SPIS WYBORCÓW


Dulkiewicz poinformowała, że do spisu wyborców w Gdańsku dopisało się dotychczas 5,5 tys. osób. Z kolei zaświadczenie o prawie do głosowania, które umożliwia głosowanie w dowolnym lokalu wyborczym na terenie kraju i za granicą, pobrało dotąd 550 osób.

- Czynności dokonane w związku z wyborami zarządzonymi wcześniej na 10 maja, czyli pobranie zaświadczeń, czasowe dopisanie się do spisu wyborców są nieważne i trzeba ich dokonać powtórnie. Przypominam, że do piątku 26 czerwca można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Natomiast na dopisanie się do rejestru wyborców jest czas do wtorku 23 czerwca – wyjaśniła prezydent Gdańska.

Zwróciła uwagę, że samorządy odpowiadają również za zapewnienie obsługi informatycznej komisji.

- Poszukujemy dwóch informatyków, którzy mogliby obsłużyć dwa obwody zamknięte. Jeden w Domu Pomocy Społecznej Polanki, drugi w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej – dodała.


GŁOSOWANIE PRZEZ PEŁNOMOCNIKA

Obecny na poniedziałkowej konferencji dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Gdańsku Tomasz Filipowicz przypomniał, że każda osoba, która w dniu wyborów ma ukończony 60. rok życia lub jest osobą niepełnosprawną może zagłosować poprzez pełnomocnika.

- Zgłoszenia w tej sprawie przyjmujemy do 19 czerwca. Podobnie jak przy ostatnich wyborach, tym razem także będziemy świadczyć usługę dowożenia do lokalu wyborczego i odwiezienia do domu osób, które wyrażą taką chęć. W tej sprawie można dzwonić od środy 24 czerwca pod numer telefonu 58 52 44 500 – wyjaśnił. Dodał, że zgłoszenia przyjmowane będą również w dniu wyborów do godz. 18.00.

Filipowicz zaznaczył, że nie jest wymagane specjalne orzeczenie o niepełnosprawności.

- Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby samodzielnie udać się na wybory, my taką usługę wyświadczymy - dodał.

WYBORY PREZYDENCKIE 2020

Zgodnie z postanowieniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek wybory prezydenckie odbędą się niedzielę 28 czerwca.

Będzie można oddać głos na Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudę, Szymona Hołownię, Marka Jakubiaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajno, Rafała Trzaskowskiego, Waldemara Witkowskiego i Stanisława Żółtka.

Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów.

 

PAP/ako