Wiadomości
(Fot. Archiwum prywatne)

poniedziałek,

22 czerwca 2020

15:10

Rozpoczynamy odkrywanie tajemnic razem ze specjalistami. Zapraszamy na Naukowe Popołudnia z Politechniką Gdańską

Tajemnice, które skrywa przed nami ludzki mózg, kosmiczne eksperymenty, ale też innowacyjne i ekologiczne tworzywa, z których możemy korzystać w codziennym życiu. To tylko niektóre tematy nowego cyklu audycji na naszej antenie. W poniedziałki o 15:10 zapraszamy na Naukowe Popołudnia z Politechniką Gdańską.

W ramach naukowych popołudniowych spotkań z Politechniką Gdańską chcemy opowiedzieć państwu o młodych naukowcach. Pokażemy fascynujących ludzi, którzy realizują swoje pasje, opracowują wynalazki i prowadzą interesujące projekty badawcze.

Na uczelnię, mającą jeden z najpiękniejszych kampusów akademickich w Europie, z mikrofonem co poniedziałek będzie wybierał się Sebastian Kwiatkowski.

ODCINEK 5

Czy można pogodzić ogień i wodę? Myślała o Akademii Sztuk Plastycznych, ale nie chciała utracić zamiłowania do matematyki i fizyki. Wybrała kierunek, który trudno zaszufladkować. Taki, na którym student musi przejść przez kurs rysunku, grafiki, rzeźby, historii sztuki, architektury, filizofii i socjologii. Maja Mawusi to studentka architektury na Politechnice Gdańskiej, która nie zwykła tracić w życiu ani chwili. Na swoim koncie ma między innymi naukę we VIA University College w Danii, studiowała urbanistykę na Università degli Studi di Roma La Sapienza , a także w HafenCity Universität w Hamburgu. Obecne, w ramach rocznego urlopu dziekańskiego, odbywa staż w kopenhaskiej pracowni Henning Larsen Architects.

"TO JEST TEN MOMENT"

- To decyzja, do której dojrzewałam dłuższy czas. Stwierdziłam, że może to jest ten moment, kiedy będąc studentką, mogę zdobyć profesjonalne doświadczenie. To schemat, który się powtarza by szukać doświadczenia za granicą, ale nie tylko, bo trzeba znać polskie normy projektowe. To dobra hybryda - mówi Maja Mawusi.

 

Maja Mawusi 1

(Fot. Archiwum prywatne)MASTERPLAN DLA STOCZNI CESARSKIEJ

Co ciekawe, w Kopenhadze Maja zajmuje się między innymi masterplanem dla Stoczni Cesarskiej. To obszerny projekt urbanistyczny, który bierze pod uwagę najważniejsze wartości historyczne, jakie pozostały na terenie stoczni, ale także zaimpelementowanie nowej tkanki miejskiej tak, by powstała dzielnica wielozadaniowa. Taka, która będzie integralnym elementem miasta. -To wszechstronny projekt, który- oprócz historii - bierze pod uwagę naturę, wodę i potrzeby miasta. To też otwarcie dzielnicy, która dotąd była enklawą na miasto - dodaje Maja.

Maja zamierza niebawem wrócić do Polski, by dokończyć studia. Co zamierza robić dalej, czy zwiąże swoją przyszłość Polską, czy wciąż będzie szukała swojej drogi życiowej?

 

Posłuchaj całej audycji:

 

ODCINEK 4

W kolejnej odsłonie audycji Naukowe Popołudnia z Politechniką Gdańską rozmawiamy o tworzywach sztucznych przyszłości. Sztucznych, choć w części, jak się okazuje, jednak naturalnych. 

Bohaterka tego odcinka - dr inż. Ewa Głowińska z Katedry Technologii Polimerów na Wydziale Chemicznym bada, w jakiej mierze tworzywa mogą być zbudowane z organicznych składników pochodzenia roślinnego.

 

DSC 2514 a

(Fot. Krzysztof Kempek)Badaczka pracuje między innymi nad biopoliuretanami. Skojarzenie z pianką montażową to zbyt duże uproszczenie - zastrzega.

MATERIAŁY PRZYJAZNE ŚRODOWISKU

Materac, poduszka, farby, powłoki, sztuczna skóra, amortyzatory samochodowe lub elementy elektroniki to właśnie poliuretany, których właściwości jak twardość, elastyczność i wytrzymałość można zmieniać poprzez dodawanie różnych, także naturalnych składników.

- W pracy naukowej dążę do otrzymywania takich materiałów, które będą przyjazne środowisku. Powinny być bezpieczne i dla osób dorosłych i dla dzieci. Takie, które będą mogły być otrzymywane w 100 procentach z surowców roślinnych, które w odróżnieniu od ropy naftowej zawsze będą pod ręką - tłumaczy.

SUKCES CAŁEGO ZESPOŁU

Największymi sukcesami dr inż. Ewy Głowińskiej są przyznane patenty. Między innymi na sposób modyfikacji epoksydowanego oleju sojowego do wykorzystania w syntezie poliuretanów. Jej odkrycia dostrzegł także przemysł.

- To sukces całego zespołu, w którym mam szczęście pracować. W naszej katedrze powstają między innymi implanty - podkreśla Ewa Głowińska.

Posłuchaj całej audycji:

 

 

 ODCINEK 3

 

Ten odcinek naukowego popołudnia z Politechniką Gdańską poświęcimy poszukiwaniu pamięci. To praca i zarazem pasja doktora Michała Kucewicza z Laboratorium Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu założonego na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

 

DSC 2437

(Fot. Krzysztof Krzempek)


Zanim jednak naukowiec trafił na gdańską uczelnię, przeszedł długą i imponującą drogę. Jest laureatem Stypendium Naukowego prezydenta Miasta Gdańska im. Gabriela Daniela Fahrenheita. Studiował neurobiologię na uniwersytecie w Cambridge. Pracował także w Mayo Clinic w Stanach Zjednoczonych.

Naukowiec stara się lepiej zrozumieć, jak elektryczna aktywność mózgu tworzy umysł, myśli i pamięć. - W umyśle jest wszystko, co nas tworzy. Nasza tożsamość, pasja, dusza, pamięć i to, co czyni nas ludźmi - opowiada o swoich badaniach.

DEFICYT PAMIĘCI W SPOŁECZEŃSTWIE

Jego starania wspiera Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. "Grupa neurobiologów, fizyków, inżynierów biomedycznych i lekarzy, pod kierunkiem dr. Michała Tomasza Kucewicza, chce uzyskać odpowiedzi na pytania, czym jest pamięć, gdzie jest zlokalizowana w mózgu i jak można ją skutecznie leczyć w chorobach Alzheimera, Parkinsona i wielu innych, przebiegających z zaburzeniami pamięci. Deficyty pamięci i funkcji poznawczych są bowiem jednym z głównych problemów zdrowotnych naszego starzejącego się społeczeństwa - są coraz powszechniejsze i znacząco wpływają na jakość życia i koszty opieki zdrowotnej" - czytamy na stronie fundacji.

ROZWÓJ PRZEZ TECHNOLOGIĘ

- Mózg jest najbardziej skomplikowanym przedmiotem na świecie. Tworzy go bilion połączeń. Jak go poznać, jak go rozwiązać? Nie ma innego sposobu, jak zrobić to przy użyciu komputerów i programów. Nie jestem ani informatykiem, ani lekarzem. Jestem biologiem z aspiracjami humanistycznymi, który musi łączyć w swojej pracy inżynierię biomedyczną, informatykę, biologię i medycynę - mówi dr Kucewicz.

Posłuchaj całej audycji:

 

 


ODCINEK 2

 

Jak bardzo odległy jest kosmos? Okazuje się, że znajduje się bliżej, niż mogłoby się wydawać. Zwłaszcza, jeśli siłą napędową jest pasja. W ramach naukowego popołudnia z Politechniką Gdańską spotykamy się z Szymonem Krawczukiem, studentem inżynierii biomedycznej, który wraz z kolegami wysłał w kosmos "jeża" i jak mówi nie zamierza na tym poprzestawać.

 

JEŻ W KOSMOSIE

 

Szymon jest współautorem projektu Hedgehog (jeż), koordynowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. W jego ramach studenci PG wysłali w przestrzeń kosmiczną rakietę. Było to możliwe dzięki wygraniu europejskiego konkursu na najlepsze studenckie koncepcje eksperymentów przeprowadzanych w lotach rakiet sondażowych.

 

Jak tłumaczy, zadanie polegało na dokładnym zbadaniu środowiska termiczno-dynamicznego rakiety przy pomocy umieszczonej w niej aparatury eksperymentalnej własnego pomysłu. Urządzenie przypominało tytularne kolczaste zwierzę. To półtora roku wytężonej pracy - mówi Szymon.

 - Chcieliśmy sprawdzić, jak dokładnie wyglądają drgania wewnątrz rakiety. Dzięki naszym badaniom udało się także bardzo dokładnie określić, jak nagrzewa się rakieta. To pozwoliło aż o 6 proc. zwiększyć pułap lotu. Nikt dotąd tego nie dokonał - podkreśla Szymon.

Z danych młodych naukowców z Gdańska korzystają już inne, międzynarodowe zespoły. Wyniki badań będzie można niebawem odnaleźć na łamach prestiżowego czasopisma "Acta Astronautica".

 

KOLEJNY PROJEKT

 

Po sukcesie "jeża" przyszedł czas na kolejny projekt – GD Arms, w którym młodzi naukowcy zbudowali urządzenie zaprojektowane do pracy w wirówce hipergrawitacyjnej, które jest w stanie odtworzyć w przybliżeniu warunki panujące w lecącej rakiecie.

- To nowatorskie podejście do testowania ładunków – mówi Szymon Krawczuk.

 

W ramach najnowszego projektu Szymon Krawczuk zamierza rozwinąć technologię anten ESPAR do wykorzystania na potrzeby komunikacji międzysatelitarnej.

POMIAR PRZEPŁYWU CIEPŁA

Dziś student wraz z przyjaciółmi zakłada też startup powiązany z prowadzonymi badaniami  - Chcemy wykorzystać naszą rakietową technologię pomiaru przepływu ciepła w przemyśle - poszukujemy nisz, w których można ją stosować - opowiada.

Czy z perspektywy czasu wybór kierunku był słuszny? 

- Nie umiałem się zdecydować na jedną rzecz i dziedzinę. Bardzo fajne wydało mi się to, by w pewnym sensie oddalić wybór specjalizacji w czasie. Inżynieria jest międzywydziałowa, więc stwierdziłem, że to jest coś, co chcę studiować. Zachęcam gorąco przyszłych studentów. Jeśli jesteście na uczelni, koniecznie angażujcie się w różne rzeczy, bo nigdy nie wiecie, jak dobrze może się to skończyć - mówi Szymon Krawczuk.

 

Posłuchaj całej audycji:

 

 


ODCINEK 1


Gościem pierwszego odcinka był prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Opowiedział m.in. o swoich początkach na Politechnice Gdańskiej, ale także o tym, jak zmienia się i w jakim kierunku zmierza największa uczelnia techniczna na Pomorzu.   

Posłuchaj całej audycji:


 

tko/Sebastian Kwiatkowski/ako