Wiadomości

czwartek,

26 listopada 2020

15:10

Projekt Miasto Drzew. Jakie jest Twoje ukochane drzewo? Robimy wspólnie ich mapę w Trójmieście

Miasto drzew to audycja w której mówimy o fenomenie tych majestatycznych roślin. Zbieramy historie związane z drzewami, opowiadamy o ich biologii i organizmach z nimi współistniejących. Drzewa są ważne, szczególnie w mieście. Zapraszamy do współtworzenia programu i podzielenia się zdjęciami oraz opisami drzew, zróbmy wspólnie mapę ważnych dla nas drzew. ,

Zapraszamy do współtworzenia audycji i czekamy na historie Waszych drzew.  Zdjęcia i opowieści zamieszczajcie na pro.filu FB Miasto Drzew Trójmiasto #miastodrzewtrójmiasto KLIKNIJ TUTAJ
wfosigw1


SPOTKANIE 26 - FINAŁ

To już ostatnia audycja z cyklu "Miasto drzew". Kończymy projekt zaplanowany na pół roku. Dziękujemy wszystkim słuchaczom za pozytywny oddźwięk, wszystkim bohaterom audycji za mądre, wzruszające i inspirujące opowieści o drzewach. To była wspaniała przygoda, pełna spotkań z wrażliwymi ludźmi. Czy miasto drzew powróci? Mamy nadzieję, że tak. Ten projekt miał być z założenia szerszy, spodziewaliśmy się, że będziemy organizowali wycieczki, warsztaty i wyznaczymy w terenie trasę śladami ciekawych drzew. Epidemia pokrzyżowała te plany i ograniczyliśmy się do samych audycji. Mając nadzieję, że projekt powróci w większym wymiarze, mówimy do usłyszenia i zobaczenia.

Posłuchaj ostatniej audycji z cyklu "Miasto drzew", emitowanej 26.11.2020.SPOTKANIE 25 - FERMENT WŚRÓD LIŚCI

Ewa Patyk
Ewa Patyk częstuje nas herbatą z fermentowanych liści drzew. Fot.RG

Ewa Patyk z Oruni zaprosiła nas na swojską herbatę z fermentowanych liści drzew z jej ogrodu. Opowiada jak robi się taką herbatę. W tym wypadku to właściwie nie jest fermentacja, tylko liście poddaje się utlenianiu.
 Tutaj znakomicie sprawdzą się wszelkie liście drzew owocowych tj. mirabelki, wiśni, śliwy, jabłoni czy kwiaty i liście głogu,lipy, klonu. Herbata smakowała nam wyśmienicie, podobnie wyborna była opowieść Ewy o drzewach, zwierzętach i dzieciach, które podobno spędzają na dworze mniej czasu niż więźniowie osadzeni w areszcie, którzy codziennie mają zapewniony spacer.

Posłuchajcie audycji z Ewą Patyk, emitowanej 19.11.2020SPOTKANIE 24 - DRZEWA ŁAGODZĄ OBYCZAJE

Michał Jaśkiewicz jest psychologiem środowiska i może podać naukowe dowody na dobroczynny wpływ drzew i zieleni na psychikę człowieka. Badania, na które się powołuje, polegały między innymi na sprawdzaniu poziomu kortyzolu w organizmie człowieka. Jak się okazuje, ludzie obcujący z przyrodą mają mniejszy poziom hormonu stresu. 

michał jaśkiewicz miasto
Michał Jaśkiewicz. Fot.RG


Posłuchajcie audycji z dr Michałem Jaśkiewiczem, emitowanej
 12.11.2020SPOTKANIE 23 - KAZIK SZCZODRZE ROZDAJE ORZECHY

Beata Szadziul opowiedziała nam wzruszającą historię orzecha włoskiego, rosnącego w ogrodzie przy jej domu. Pewnej jesieni, gdy nasza rozmówczyni grabiła liście, nagle zauważyła, że jakiś starszy mężczyzna zagląda do ogrodu. Okazało się, że to Pan Kazimierz, który szuka orzecha zasadzonego przez jego tatę na cześć urodzin syna. Były łzy wzruszenia i ciepła rozmowa. Od tej chwili, Pani Beata darzy orzecha jeszcze większą sympatią i nazywa go Kazikiem.

Posłuchajcie audycji o orzechu Kaziku, emitowanej 05.11.2020
beata szadziul
Każdego roku Beata Szadziul ma mnóstwo orzechów. Fot.RG

Posłuchajcie audycji o orzechu Kaziku, emitowanej
 05.11.2020SPOTKANIE 22 - ROBINIA AKACJOWA - ŁADNA ALE MAŁA

robinia 2
Ania Wargocka na tle osiedlowych robinii. Fot.RG

Robinia akacjowa to drzewo pozornie idealne. Pięknie kwitnie, jest miododajna, odporna na zanieczyszczenia, wiąże azot z powietrza i przenosi go do ziemi, nie boi się trudnych gleb, można ją określić mianem drzewa pionierskiego. Ma jednak i wady, bo jest inwazyjne. Dlaczego ten gatunek drzewa jest chętnie sadzony na nowych osiedlach? O tym rozmawiamy z Anią Wargocką, mieszkanką ulicy Jabłoniowej w Gdańsku. - Osiedlowe robinie, nigdy nie będą dostojnymi starymi drzewami, są zbyt małe - opowiada Ania. Nasza rozmówczyni przeprowadził się tu z Przymorza i z sentymentem wspomina dojrzałe drzewa sadzone na osiedlu w czasach PRL.

Posłuchajcie audycji o robinii akacjowej, emitowanej 29.10.2020


robinia 1
To widok na osiedle Ani Wargockiej. Dużo miejsca dla samochodów, mniej dla  zieleni. Fot.RG

SPOTKANIE 21 - MIKROKOSMOS MASZYN DO ROBIENIA TLENU

Architekt krajobrazu i scenograf przestrzeni profesor Witold Paweł Burkiewicz ma swoje ulubione drzewo na Podlasiu. Właściwie to ma mnóstwo ukochanych drzew, ale podlaski grab rosnący nad stawem ostatnio zrobił na nim wrażenie. Opowiada nam o mikrokosmosie drzewa, jego spękaniach, omszeniach, fakturze. Każde drzewo to swoisty mikrokosmos, który jest niepowtarzalnym dziełem sztuki. Można też na drzewo spojrzeć inaczej, jak na potężną maszynę do robienia tlenu. 

Posłuchajcie audycji z Witoldem Pawłem Burkiewiczem, emitowanej 22.10.2020


Profesor Burkiewicz jest też nazywany Panem na Widokach. Od 2016 roku jest realizowany projekt, jego pomysłu, odkrywania kolejnych gdańskich krajobrazów. Jeśli chcesz usłyszeć więcej o tej idei KLIKNIJ TUTAJ lub na zdjęcie poniżej.

Witold Paweł Burkiewicz


Witold Paweł Burkiewicz otwiera widok Macieja Kosycarza na Winnej Górze. Fot. archiwum prywatne

SPOTKANIE 20 - O WYŻSZOŚCI LASU NAD MORZEM

sopot klon 1
Sopot kojarzy się powszechnie z morzem i plażą. To Sopot turystyczny, ale dla mieszkańców często cenniejsza jest bliskość lasu. O wyższości górnego tarasu miasta nad dolnym jest przekonana Martyna Kuźma, która przedstawiła nam swoje drzewo - wyniosły, sędziwy klon, rosnący przy ulicy Armii Krajowej.

sopot klon 2


Od lewej Natalia Recław, Martyna Kuźma i Kamila Chomicz. Fot.RG

Klony oczywiście każdy docenia gdy jesienią przebarwiają się ich liście. Martyna opowiada o pięknych deszczowych wieczorach, gdy podświetlany przez latarnie klon, wygląda zjawiskowo w wodnej mgle.  

Posłuchajcie audycji o klonie z Sopotu emitowanej 15.10.2020


SPOTKANIE 19 - DRZEWA NA ZDROWIE

Violetta Damaszk jest przekonana, że widok drzew, czy po prostu zieleni, dobroczynnie działa na rehabilitację i przyspiesza powrót do zdrowia. To doświadczona pielęgniarka, a prywatnie mama Natalii Recław, pracowała w kilku szpitalach. Zdecydowanie zauważała pozytywny wpływ zielonego otoczenia na pacjentów.

damaszk
Natalia Recław z mamą Violettą Damaszk. Fot. Kamila Chomicz

Wiele szpitali czy placówek socjoterapetycznych nieprzypadkowo położonych jest na obrzeżach miasta, w parkach, wśród zieleni. Natalia dodaje, że w Japonii nawet przepisywane są przez lekarzy kąpiele leśne, czyli po prostu spacery w otoczeniu drzew.

Posłuchajcie audycji z Violettą Damaszk emitowanej 8.10.2020


SPOTKANIE 18 - DRZEWOM PRZYCINANIE NIE JEST POTRZEBNE

Z Julią Kończak spotykamy się przy ulicy Batorego we Wrzeszczu. Piękne miejsce, klimatyczne, stare wille i sporo zieleni. Julia zwraca jednak naszą uwagę na drzewa, które sprawiają wrażenie mocno doświadczonych przez życie.

julia kończak
Julia Kończak. Fot.Kamila Chomicz

Julia Kończak opowiada jak szkodzimy drzewom w mieście. Zostawiamy im drobny kawałeczek trawnika pośród asfaltowej ulicy i chodnika. Nic dziwnego, że okazałym roślinom brakuje wody. Obcinamy gałęzie, a każda taka akcja, to rana zadana żywemu organizmowi. Prowadzimy swoje podziemne prace infrastrukturalne, a każdy wykop to podcinanie korzeni i odbieranie drzewom możliwości zdobywania pożywienia. - Jeśli nie będziemy dbali o drzewa w rozsądny sposób, dając im miejsce do rozwoju, to możemy budować dziesiątki kilometrów nowych dróg rowerowych, po których jazda nie będzie przyjemnością - mówi Julia. Drzewa tworzą dobry mikroklimat w mieście, chronią od upałów, filtrują powietrze z zanieczyszczeń, tłumią hałasy.  


Posłuchajcie audycji z Julią Kończak emitowanej 1.10.2020


przyroda projekt
Fot. Przyroda Projekt

Julia Kończak współtworzy firmę Przyroda Projekt.
Zajmuje się diagnostyką drzew, inwentaryzacją, szkoleniami i edukacją przyrodniczą. Potrafi spojrzeć na drzewo od zewnątrz i od środka. Dzięki temu, że dendrolodzy w swojej pracy wykorzystują tomograf dźwiękowy, mają możliwość zajrzeć do wnętrza drzewa i zbadać je pod kątem występowania oraz lokalizacji ubytków i rozkładu. A tym samym lepiej ocenić stan drzewa. Jednocześnie specjaliści podkreślają, że rozkład wnętrza pnia u wiekowych drzew, jest zjawiskiem naturalnym, jego obecność nie oznacza z automatu, że drzewo należy wyciąć. Przecież to właśnie dzięki próchnowiskom, w starych alejach żyją tak cenne gatunki owadów jak pachnica dębowa. Ale to już opowieść na kolejne spotkanie.   

SPOTKANIE 17 - JAK TO DOBRZE MIEĆ PRZEWODNIKA

muzeum sopotu 1
Fot.RG

Na kolejne spotkanie z drzewami zaprosiła nas, kierująca Muzeum Sopotu, Karolina Babicz-Kaczmarek. Pani dyrektor "zorganizowała" też super przewodnika, którym okazała się profesor Bogna Lipińska, specjalistka z zakresu architektury krajobrazu. Życzymy każdemu, żeby z takim przewodnikiem, który potrafi "odczytywać" miejsce oraz w sposób genialny, anegdotycznie i specjalistycznie opowiadać. 

Posłuchajcie audycji o drzewach z parku okalającego Muzeum Sopotu, emitowanej 24.09.2020


muzeum sopotu 3
Na terenie parku można znaleźć wiele ciekawych miejsc. Drzewa sadzone w okręgu, tworzą naturalną altanę. Sporo pozostałości tego rodzaju rozwiązań można spotkać przy wielu willach w Sopocie. Fot.RG 
 

SPOTKANIE 16 - SEKRETY POD JARZĘBINĄ I MUZYCZNA NIESPODZIANKA

Joanna Trzaska
Joanna Trzaska, Kamila Chomicz i Natalia Recław przy Dworku Sierakowskich. Fot.RG

Spotkaliśmy się przy tętniącym życiem i hałaśliwym Monciaku i szukaliśmy spokojnego miejsca na nagranie audycji w Sopocie. Zagłębiliśmy się w jedną z bocznych uliczek i dotarliśmy do Dworku Sierakowskich. W tamtejszym cichym ogródku można było usiąść na leżakach i posłuchać sentymentalnej opowieści Joanny Trzaski o jarzębinie. Opowieści z lat jej młodości, którego już nie ma. Drzewie, które było miejscem dziecięcych zabaw, spokojnym zaciszem do poczytania książki i symbolem, wraz z czerwieniejącymi jagodami, nadchodzącego końca wakacji. Joanna Trzaska opowiadała między innymi o sekretach. W piasku pod jarzębiną tworzyło się małe zagłębienie, w nim układało kompozycję z kwiatów i liści i przykrywało ją kawałkiem szkiełka. Potem całość można było przysypać piaskiem. Na koniec wołało się koleżanki i powoli rozgarniając piasek odkrywało sekret. Słuchając takich jarzębinowych opowieści, nagle usłyszeliśmy, dobiegającą z okien Dworku Sierakowskich, piosenkę "Jarzębina czerwona". To chór Continuo miał akurat próbę i wprowadził nam do audycji genialny, klimatyczny nastrój.

Posłuchajcie audycji o jarzębinie, emitowanej 17.09.2020
  

jarzębina

Czy wiecie, że życie jarzębiny można porównać do życia człowieka? Jarzębina, podobnie do nas ludzi, żyje około 100 lat.

SPOTKANIE 15 - KOSMICZNY KLIMAT DZIECIŃSTWA

Aleksandra Gosk
Aleksandra Gosk przed dębami Armstrona i Aldrina, na których swojsko wiszą sznurki na pranie i huśtawka. Fot.RG


Na podwórko z lat dzieciństwa zaprosiła nas Aleksandra Gosk. W pięknie położonej willi, przy samym pasie nadmorskim,  wychowywała się obecna radna miasta. To sentymentalna opowieść nie tylko o drzewach, ale też osiemdziesięcioletnim jesionowym żywopłocie przycinanym z rozchwierutanej drabiny przez jej tatę, o lipach rosnących przy ścieżce za płotem, pielęgnowanych przez służby miejskie, z których witki służyły za świszczące szpady do zabawy przez dzieci. I najważniejsze to opowieść o dziadku Pani Aleksandry, który tak był poruszony podbojem kosmosu, że brzozę nazwał imieniem Jurija Gagarina, a dęby Neila Armstronga, Buzza Aldrina. 

Posłuchajcie audycji o kosmicznych drzewach z Sopotu, emitowanej 10.09.2020
 

drzewo Gagarin
Brzoza Gagarina ma nawet pamiątkową tabliczkę. Fot.RG

 
SPOTKANIE 14 - TAKA IDEA ŻEBY SADZIĆ OLSZE 

Joanna Rayss 1
Joanna Rayss i jej olsze czoślinnarne. Fot.RG

W tej audycji opowiadamy o znaczeniu pomnikowych, dojrzałych drzew w krajobrazie miasta. Tym razem jest inaczej. Olsze czarne, posadzone na osiedlu IDEA w Gdańsku, mają niewiele lat. To pomysł architektki i specjalistki od ogrodów deszczowych Joanny Rayss. Inwestor (EURO Styl) zaakceptował koncepcję stworzenia zielonych miejsc, które będą utrzymywały wodę, potrzebną do życia osiedlowych roślin. Z Joanną Rayss spotkaliśmy się na głównym deptaku osiedla i usłyszeliśmy opowieść o ogrodach deszczowych oraz znaczeniu drzew, kojarzonych z terenami wilgotnymi, łęgami w przestrzeni miejskiej. Warto posłuchać.

Posłuchaj audycji z Joanną Rayss emitowanej 03.09.2020


rayss 3
Joanna Rayss, na zakończenie rozmowy, poleca uwadze słuchaczy dwie książki: "Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych" - słownik Adama Fischera oraz "Kuracja
roślinna" - to reprint książki Leonarda de Verdmon Jacquesa. Autor, pochodzący z Łęczycy, żył w latach 1861 – 1930, był cenionym krajoznawcą, badaczem historii i dziennikarzem.  


SPOTKANE 13  - STOWARZYSZENIE Z WIDOKIEM NA LIPĘ

drzewa biskupia 1
W kolejnym odcinku korzystamy z zaproszenia Stowarzyszenia WAGA z Biskupiej Górki. Okna siedziby wychodzą na przepiękną lipę. Drzewo komponuje się wspaniale wśród kamienic. Do tego patrząc na lipę dobrze się myśli, najlepiej się skupić, podobno właśnie wtedy przychodzą najlepsze pomysły. Fot.RG


Posłuchaj audycji z Biskupiej Górki emitowanej 27.08.2020


drzewa biskupia 2
Siedząc na parapecie okna dobrze jest pomedytować patrząc na zieleń. Od lewej Marianna Palider i Elżbieta Jachlewska. Fot.RG

SPOTKANIE 12 - PRZEKAZYWANIE ENERGII POPRZEZ ROŚLINY

Ewa Baniecka z Kolbud jest instruktorką jogi. - W swojej praktyce często spotykam się z drzewem, uśmiech się Pani Ewa i pokazuje nam pozycję drzewa pod swoją ulubioną brzozą.

drzewa kolbudy 1

Ewa Boniecka. Fot.RG

Posłuchaj audycji z Ewą Baniecką emitowanej 20.08.2020


drzewa kolbudy 2
Drzewa to coś więcej niż piękne i pożyteczne rośliny. Drzewa mogą przyjmować i dawać energię, one mówią i z roślinami można nawiązać kontakt, podobnie jak człowiek nawiązuje relacje ze zwierzętami. To brzmi dla wielu osób niewiarygodnie, ale Ewa Baniecka jest przekonana do tez zawartych w książce "Sekretne życie drzew" Petera Wohllbena. Rozmawiamy o tym nawet po nagraniu audycji. D
rzewa porozumiewają się ze sobą, z oddaniem troszczą się o swoje potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, podobno drzewa doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. 

SPOTKANIE 11 - DRZEWA MILITARNE

I znowu jesteśmy w Hevelianum. To miejsce pracy Natalii Recław, która obecnie jest na urlopie macierzyńskim. Tam spotykamy Adama Adamczuka, który opowiada o roli drzew w obiektach militarnych. 

drzewa hevelianum 2
Zwiedzamy forty, ale nas interesuje przede wszystkim park położony na terenie Hevelianum. Słuchamy opowieści o wielu pomnikowych drzewach rosnących w tym miejscu. Dokładnie jest ich jedenaście. Fot.RG

Posłuchaj audycji o drzewach z Hevelianum emitowanej 13.08.2020.


drzewa hevelianum 1
Fot.RG


SPOTKANIE 10 - DRZEWO Z WIDOKIEM NA GDAŃSK

Ola Olar zaprosiła nas na spotkanie na terenie Hevelianum. Najpierw wspięliśmy się na górkę, potem wspięliśmy na drzewo. 

drzewa hevelianum 4
Siedzi się na nim wygodnie, łatwo wejść, poziome konary nie są wysoko. To drzewo z czasów szkolnych Oli.
- Przychodziliśmy tu na wagary, można było usiąść i pokontemplować świat, a widok zapiera dech w piesiach, widać panoramę na cały stary Gdańsk. Tylko jakie to drzewo? Z rozpoznaniem gatunku był mały kłopot, ale udało się. Więcej szczegółów w audycji. Fot.RG

Posłuchaj audycji o drzewie Oli Olar emitowanej 06.08.2020


drzewa hevelianum 3
Widok z drzewa Oli Olar. Fot.RG

SPOTKANIE 9 - DZIEŃ DOBRY PANIE BUKU

To było bardzo pogodne spotkanie. O buku opowiadały nam dzieci i wychowawcy z Leśnego Przedszkola BAZA MARZEŃ w Kolibkach.

buk 1
Okazały buk to miejsce zbiórki przed wypadami do lasu i drzewo przyjaciel. Wszyscy gdy go mijają mówią mu dzień dobry. Czy wicie, że dawniej wierzono, że jedząc liście drzewa można poznać ich mowę. Młode liście buka można podobno jeść jako dodatek do sałatki lub na kanapkę. Jeść też można bukowe orzechy czyli bukiew. Należy tylko pamiętać o jej wcześniejszym wyprażeniu, na surowo bukiew jedzą dziki. 


Posłuchaj audycji o buku emitowanej 30.07.2020:


buk 2buk 3
Buk ma ponad 120 lat, dzieci 3-4 lata :) Fot.RG


SPOTKANIE 8 - MIŁA ROZMOWA POD MIŁORZĘBEM

Ponownie wybraliśmy się do Parku Steffensów w Gdańsku. Tym razem towarzyszy nam architekt Anna Golędzinowska.

miłorząb 1
Spotkanie w Parku Steffensów pod miłorzębem. Fot.RG

Co prawda Pani Ania przysłała nam zdjęcie jesionu rosnącego na Aniołkach, jako że o jesionie już rozmawialiśmy w audycji na Dolnym Mieście, to Pani Ania dała się namówić na zmianę planów i porozmawiać o miłorzębie dwuklapowym. Park Steffensów to jej ukochane miejsce z wieloma drzewami pomnikowymi. Miłorząb dwuklapowy to relikt przeszłości "pamiętający czasy dinozaurów". Ciekawe drzewo, bo potrafi zrzucić wszystkie liście jesienią dosłownie jednego dnia. W audycji usłyszycie też o tym dlaczego w parkach sadzi się osobniki męskie miłorzębu. Zapraszamy do posłuchania.

Posłuchaj audycji o miłorzębie dwuklapowym emitowanej 23.07.2020:miłorząb 2

Fot.RG
miłorząb 3
Miłorząb dwuklapowy ma charakterystyczne liście przypominające ogon syreny. Fot.RG


SPOTKANIE 7 - TO NIE JEST SZYSZKA, TO JEST PRAWDZIWA SZYCHA

"Kto na ławce wyciął serce i podpisał głupiej Elce" - brzmią słowa starej piosenki Czerwonych Gitar. Można je sobie przypomnieć, gdy stanie się pod ogromnym baldachimem tworzonym przez gałęzie buka odmiany płaczącej w Parku Steffensów w Gdańsku. Na korze drzewa wyryto sporo pamiątek i dowodów miłości. Buk bardzo często jest wykorzystywany do takich praktyk bo ma gładką korę. - Nie polecamy, odradzamy, bo to może zaszkodzić drzewu i spowodować jego chorobę. Nacięcia to wrota do penetracji grzybów i pasożytów. Nie buk jest jednak bohaterem odcinka tylko sosna wejmutka nazywana również amerykańską.

sosna wejmutka 1
Drzewa z Parku Steffensów zgłosiła nam do programu Monika Mazurowska i przysłała ich zdjęcie z następującym opisem - "Trzy gracje  w Parku Steffensów: kompozycja sosny wejmutki wraz z bukiem odmiany płaczącej i bukiem odmiany czerwonolistnej." Jako główną bohaterkę rozmowy wybraliśmy sosnę. Fot.Monika Mazurowska

 
O pochodzeniu, wieku, wielkich szyszkach i zastosowaniu żywicznego drewna wie wszystko i opowiada nam, Monika Mazurowska z Rady Dzielnicy Aniołki. Skąd ta wiedza? Rzeczywiście obecnie wydaje się, że znajomość gatunków drzew nie jest powszechna, ale gdy na spacerach z psem zaczęłam odwiedzać park najpierw  zainteresowałam podziwiać i dostrzegać piękno drzew, potem przyszło zainteresowanie i szukanie informacji w literaturze, teraz to moje hobby. W Parku Steffensów mamy mnóstwo wyjątkowych i rzadkich okazów - dodaje Pani Monika.

sosna wejmutka
Spotkanie z Moniką Mazurowską. Fot.RG

Posłuchaj audycji o sośnie wejmutce emitowanej 16.07.2020:sosna wejmutka 2
To jest dopiero szyszka, takie okazy można spotkać pod sosną wejmutką. Fot.RG

SPOTKANIE 6 - KARABINIER Z FABRYKI KARABINÓW

Marek Bumblis z Dolnego Miasta mówi, że w dzielnicy są różne urokliwe drzewa od głogów po kasztanowce, ale król jest tylko jeden. To ogromny, wyniosły i pomnikowy jesion z Fabryki Karabinów. Potężne drzewo liczy sobie podobno 280 lat, więcej niż organy w Oliwie. Gdy zdecydowano, że stanie się pomnikiem przyrody, Rada Miasta Gdańska nadała mu imię Karabinier.

dzrewa dolne 3
Fot.RG

Czy z jesionowego drewna robiono kolby karabinów? Raczej nie, używano do tego często drewna orzechowego. Za to przed nastaniem epoki broni palnej z jesionów robiono drzewce dzid i kopii.  O tym również rozmawiamy w audycji.

Posłuchaj audycji o jesionie Karabinierze emitowanej 09.07.2020:


drzewa dolne 4
Natalia Recław i Kamila Chomicz w klimacie Dolnego Miasta. Fot.RG

SPOTKANIE 5 - BEZ, ROSNĄCY PRZY ŚMIETNIKU, SUPERMOCY MA BEZ LIKU

Audycję rozpoczynamy od "Sto lat" z dedykacją dla Kamili Chomicz, która obchodzi 40 urodziny. "Drzewnym" bohaterem programu jest czarny bez. - To roślina czasami uważana za drzewo, czasami zaliczana do krzewów. Ma charakter ruderalny, czyli rośnie w miejscach często zaniedbanych, zmienionych przez człowieka - przyznaje Natalia Recław.  Może i czarny bez rośnie często na terenach poprzemysłowych, kolejowych, wręcz pomiędzy ruderami i przy wysypiskach śmieci, ale jedno jest pewne, przetwory z czarnego bzu to swego rodzaju bomba witaminowa i zdrowotna.

drzewa dolne 1
- W tym roku na pewno będę robiła na zimę soki z czarnego bzu - opowiada Ewa Szabłowska ze Stowarzyszenia OdDolne Miasto. To właśnie Ewa zaproponowała, żeby porozmawiać w audycji o czarnym bzie i o boisku pod wierzbami, miejscu spotkań i zabawy, które może zginąć z krajobrazu Dolnego Miasta. Fot. RG

Posłuchaj audycji o czarnym bzie emitowanej 02.07.2020:


drzewa dolne 2
Stowarzyszenie OdDolne Miasto chce by kultowe "Boisko pod wierzbami" miejsce odpoczynku, zabawy i spotkań mieszkańców nie zostało zabudowane przez kolejne osiedle mieszkaniowe. To sprawa, o której zaledwie wspominamy w tej audycji, ale na pewno do niej wrócimy. Fot. W.Raszkiewicz  SPOTKANIE 4 - WYBITNA WIERZBA Z PLACU WYBICKIEGO

Krzysztof Iwanow zaprosił nas na Plac Wybickiego we Wrzeszczu i opowiedział o swojej wierzbie. Drzewo zostało zasadzone przez niego lata temu. Właściwie to były dwie wierzby. Pan Krzysztof chronił je, okrywał zimą przed mrozami, nawet odganiał co żywotniejsze dzieci, które zdarzało się dokuczały młodym drzewom. Jedna z wierzb nie przeżyła, druga stała się ozdobą Placu Wybickiego. Drzewo wyrosło potężne jak parasol pod którym można się schronić w upalne dni.

drzewa wierzba 1
Pan Krzysztof obecnie mieszka w Sopocie, ale często jeździ na rowerze i gdy tylko jest we Wrzeszczu układa trasę tak, żeby przejechać pod "swoją" wierzbą. Fot.RG

Posłuchaj audycji o wierzbie emitowanej 25.06.2020:


drzewa wierzba 2
Na zdjęciu od lewej Krzysztof Iwanow oraz Aleksandra Kulma, Kamila Chomicz i Natalia Recław. Fot.RG 

SPOTKANIE 3  - TOPOLA OLI

Poniższe zdjęcie przysłała nam na stronę MIASTO DRZEW TRÓJMIASTO Aleksandra Kulma i podpisała następująco "Górka na Kombatantów (Zaspa- Rozstaje). Plac zabaw mojego dzieciństwa. No i drzewo - pielęgnowane, przycinane, zmora rodziców dzieci zjeżdżających zimą na sankach. Miejsce wyznań nie jednej miłości. Ma 40 lat".

top ola
Fot. Aleksandra Kulma

Umówiliśmy się na Zaspie i porozmawialiśmy o szumiących topolach. 
Posłuchaj audycji emitowanej 18.06.2020:


Topole uważane są powszechnie za drzewa chwasty. Być może ich drewno nie jest cenione przez stolarzy, ale za to bardzo szybko rosną i nie mają specjalnych wymagań środowiskowych. Napary z kory lub pączków działają jak aspiryna. Pyłek z topoli nie jest też tak mocno alergizujący jak się powszechnie uważa. Dawniej topole sadzono w pobliżu gospodarstw, traktowano te wysmukłe drzewa jako naturalne odgromniki. O tym wszystkim rozmawiamy w audycji. 

topola
Pod topolą na Zaspie. Od lewej Kamila Chomicz, Natalia Recław, Aleksandra Kulma. Fot.RG 

Zapraszamy do współtworzenia audycji i czekamy na historie Waszych drzew.  Zdjęcia i opowieści zamieszczajcie na profilu FB Miasto Drzew Trójmiasto #miastodrzewtrójmiasto KLIKNIJ TUTAJ

topole
Topole dość często sadzono na dużych osiedlach mieszkaniowych w czasach PRL. Na zdjęciu szpaler tych drzew otaczający pobliską szkołę na Zaspie. Fot.RG

SPOTKANIE 2 - DĄB CZYLI SZYPUŁKA NIE JEST CZAPECZKĄ

miasto dąb1
Natalia Recław, Renata Sałek i Kamila Chomicz w Lisewcu pod dębem. Fot.RG

- Wartość dąbrowy mierzono dawniej ilością świń, które można wykarmić żołędziami z rosnących w niej dębów - opowiada Natalia Recław. Obecnie żołędzie kojarzone są raczej z przedszkolnymi warsztatami tworzenia ludzików. Tylko jak nauczyć dzieci odróżniania dębów szypułkowych od bezszypułkowych? Czy my dorośli to wiemy? Zapraszamy do posłuchania audycji o dębach.

Posłuchaj audycji emitowanej 11.06.2020:


Zapraszamy do współtworzenia audycji i czekamy na historie Waszych drzew.  Zdjęcia i opowieści zamieszczajcie na profilu FB Miasto Drzew Trójmiasto #miastodrzewtrójmiasto

SPOTKANIE 1 - LIPA NA ZDROWIE, MIŁOŚĆ I SAŁATKĘ


W pierwszej audycji jesteśmy w Lisewcu i oglądamy pomnikowe lipy w tamtejszym parku. Drzewa mają po prawie 200 lat. Dlaczego właśnie tam? Przecież nazwa programu to MIASTO DRZEW! Lisewiec to mała wioska koło Kolbud! Tam właśnie mieszka Kamila Chomicz. Eko-aktywistka wraz z przyrodniczką Natalią Recław oraz architektką Anną Golędzinowską, w zeszłym roku opracowały mapkę z wybranymi drzewami w gdańskim Parku Steffensów. To stało się inspiracją do powstania audycji "Miasto drzew". Może się uda w przyszłości zrobić trasę rowerową lub pieszą śladami ważnych, pomnikowych drzew rosnących w Trójmieście.

drzewa lisewiec
Od lewej Natalia Recław, Renata Sałek i Kamila Chomicz w Lisewcu. Fot.RG

O trójmiejskich drzewach zaczniemy opowiadać niebawem. Już mamy sporo zgłoszeń od słuchaczy i historii o drzewach. Prosimy o dzielenie się nimi na profilu FB Miasto Drzew Trójmiasto #miastodrzewtrójmiasto Tymczasem o lipach z Lisewca opowiadała nam Renata Sałek.

Posłuchaj audycji emitowanej 04.06.2020:


drzewa lipa
Lipa to drzewo miłości.  :) Świadczą o tym nawet liście w kształcie serca. No i oczywiście lipa kojarzona jest z właściwościami leczniczymi. Herbata z kwiatów lipy jest dobra na przeziębienia, ale też liście można zrywać i jeść bezpośrednio z drzewa lub dodawać do sałatek. Fot.RG

miasto drzew plakat
Grafika Fontanna Witkowska

Audycji MIASTO DRZEW można słuchać w czwartki po godzinie 15.00. Program prowadzą Kamila Chomicz, Natalia Recław i Włodzimierz Raszkiewicz. Prosimy o kontakt na profilu FB Miasto Drzew Trójmiasto.

Audycja powstała dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Koszt kwalifikowany zadanie edukacyjne pod nazwą "Audycja radiowa MIASTO DRZEW" wynosi 61.321 PLN, wysokość dofinansowania przez WFOŚiGW w Gdańsku to 20.000 PLN. 


wfosigw1
Włodzimierz Raszkiewicz