Wiadomości
Pomysł zmiany nazwy Bolesławowa nie jest nowy, bo pojawił się tuż po upadku komunizmu (Fot. Radio Gdańsk/Wojciech Stobba)

środa,

03 czerwca 2020

16:43

Problem pochodzenia nazwy Bolesławowa. Radny PiS sugeruje, by ją zmienić, ale jest też inny pomysł

Bolesławowo powinno zmienić swoją nazwę – uważa radny powiatu starogardzkiego. Przypomina, że miejscowość nazwano na cześć pierwszego sekretarza KC PZPR. Zamiast zmiany nazwy gminne władze proponują inne rozwiązanie.

Sąsiadująca ze Skarszewami wieś w latach 50. ubiegłego wieku została nazwana na cześć Bolesława Bieruta, pierwszego sekretarza KC PZPR. Pomysł zmiany nazwy Bolesławowa nie jest nowy, bo pojawił się tuż po upadku komunizmu. Teraz wraca po latach.

OKAZJA DO EDUKACJI

Na sesji rady powiatu temat podniósł ostatnio radny Antoni Cywiński z Prawa i Sprawiedliwości.

– Zasugerowałem, żeby samorządowcy ze Skarszew zajęli się tą sprawą. Dyskusja na ten temat byłaby też okazją do edukacji historycznej. Zwłaszcza młode pokolenie już nie pamięta, skąd wzięła się nazwa Bolesławowa. Warto przypomnieć, że był taki okres, w którym miejscowościom lub hutom nadawano nazwę Bieruta – mówi Antoni Cywiński. – W całej Polsce tego Bieruta z nazw już się jednak pozbyto – dodaje radny.

– Już w 1989 roku była propozycja zmiany tej nazwy – wspomina Tadeusz Bartyzel, były dyrektor szkoły w Bolesławowie. – Dziś kojarzy się ona pewnie z Bolesławem Chrobrym – dodaje i przypomina, że po II wojnie światowej miejscowa ludność chciała przede wszystkim pozbyć się niemieckich nazw okolicznych miejscowości.

"NIEFORTUNNA" NAZWA

Jeśli nie Bolesławowo, to co? Na pewno nie będzie powrotu do poprzedniej nazwy Modrowo. Pochodziła ona od nazwiska niemieckiego właściciela majątku ziemskiego, członka NSDAP, który podczas wojny brał udział w mordowaniu Polaków.

– Obecna nazwa jest bardzo niefortunna, bo pochodzi od komunistycznego działacza, w dodatku ze specyficzną przeszłością. Dla części mieszkańców nie jest to pewnie sprawa szczególnie istotna w ich codziennym życiu, jednak wymaga zmiany. Musielibyśmy poszukać nowej nazwy lub wrócić do innej z przeszłości, na przykład do nazwy Nygut – odpowiada Jacek Pauli, burmistrz Skarszew.

BARDZIEJ REALNE ROZWIĄZANE?

Władze gminy sugerują jeszcze jedno, bardziej realne rozwiązanie – przyłączenie do Bolesławowa do Skarszew. De facto ma to już miejsce, jednak sprawa nie jest uregulowana administracyjnie.

Po konsultacjach społecznych wniosek samorządu musiałoby zaakceptować Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
 
Więcej na ten temat można posłuchać tutaj:
 
 
Wojciech Stobba/ako