Wiadomości
Radio Gdańsk - słuchaj od rana (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

środa,

03 czerwca 2020

19:00

Rozmowa z Piotrem Dudą, rocznica wyborów 4 czerwca oraz nieczyste zagrywki pracodawców [CZWARTEK W RADIU GDAŃSK]

Czwartkowym Gościem Dnia Radia Gdańsk będzie Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność". Olga Zielińska porozmawia z nim m.in. o poparciu związkowców dla prezydenta Andrzeja Dudy oraz o słowie "solidarność" używanym w kampanii wyborczej przez innych kandydatów. Zapraszamy na audycję już o 8:30.

W "Komentarzach Radia Gdańsk", chwilę po godz. 9:00, gośćmi Jarosława Popka będą Tadeusz Płużański, publicysta TVP i Artur Ceyrowski, z portali wpolityce.pl i stefczyk.info. Dyskusja będzie dotyczyć wciąż aktualnego tematu nadchodzących wyborów prezydenckich oraz rocznicy wyborów 4 czerwca.
O godz. 9:30 zapraszamy na audycję "Ludzie i Pieniądze". Iwona Wysocka rozmawiać będzie z Zbigniewem Jareckim, prezesem Kaszubskiego Związku Pracodawców i Robertem Raszczykiem, dyrektorem Brands Polska. Lista ciekawych tematów jest długa. Część pracodawców wykorzystuje koronawirusa do obniżek płac i pozbywania się pracowników – jak z tym walczyć? Pomorze jest jednym z regionów, gdzie pracodawcy otrzymali najwięcej pomocy z tarcz antykryzysowych, UOKiK wydał wojnę opłatom covidowym i zapowiada kary, a Polacy masowo likwidują lokaty bankowe, przez co na rynku jest ponad 50 miliardów złotych w gotówce.
Po godzinie 11 audycja "Bądź zdrów", a w niej dwóch gości. O godzinie 11:10 Joanna Matuszewska rozmawiać będzie z dyrektorem pomorskiego sanepidu - Tomaszem Augustyniakiem, a o 13:35 z dr Moniką Nowaczyk, dyrektorem medycznym Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku o tym co dalej z profilaktyką onkologiczną po pandemii.
Ma 61 lat i choć nie jest już tak popularny jak w PRL-u, ciągle jest symbolem motoryzacji słusznie minionej epoki. Mowa oczywiście o Żuku, polskim dostawczaku z Lublina. Na moto wspomnienia z nutką nostalgii zapraszają Magda Manasterska, Ewelina Potocka i Sebastian Kwiatkowski w audycji "Autocooltura" o godz. 13:20.
O godz. 13:35 i 20:35 zapraszamy na dziewiąty, przedostatni odcinek naszego cyklu "Lektury na ucho". Tym razem interpretować będziemy "Zbrodnię i Karę" Fiodora Dostojewskiego.
Godzina 14:30 oznacza na naszej antenie czas na Wiadomości Regionalne. W czwartkowym wydaniu w szczególności przyjrzymy się informacjom z Żuław i Elbląga.
Władze gminy Szemud chcą zlikwidować kuchnie w czterech szkołach. Wypowiedzenia dostało już kilkanaście osób, głównie kucharki i intendentki. Od września dzieciom mają być dowożone posiłki w formie cateringu. Rodzice protestują, bo obawiają się wzrostu cen za obiady. Za kulisy tej historii zajrzał Grzegorz Armatowski w programie "SOS Reporterzy". Zapraszamy na audycję od 17:10.
W audycji "Mamo, tato ratuj!" o godz. 18:10, Joanna Matuszewska porozmawia z Pawłem Kaczyńskim z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni. Tematem rozmowy będą działania skierowane do rodziców i młodzieży w trakcie trwającego Tygodnia Profilaktyki Uzależnień.
O godzinie 21:35 Marzena Bakowska zaprasza na Kulturalny Tygiel Radia Gdańsk. W nim między innymi pierwsza premiera teatralna w czasie koronowirusa z udziałem publiczności. W Teatrze Miejskim w Gdyni "Nastazja wychodzi za mąż" na motywach „Idioty" Fiodora Dostojewskiego - porozmawiamy o spektaklu i ograniczeniach dla widzów. Nowe eksponaty w Muzeum Poczty Polskiej przedstawi z kolei jego kierownik Marek Adamkowicz, a Janusz Gawrysiak z Gdańskiej Szkoły Artystycznej opowie o sobotnim spotkaniu "Kultura restart: Pilne Spotkanie Ludzi Kultury".

_