Wiadomości
Na razie nie wiadomo kiedy rozwiązanie uda się wdrożyć (Fot. screenshot Google Maps)

środa,

03 czerwca 2020

15:03

Autobus środkiem drogi albo dodatkowy buspas dla jadących w górę. To pomysły drogowców dla ulicy Łostowickiej w Gdańsku

Gdańscy urzędnicy planują budowę buspasa przez środek skrzyżowania alei Havla i Łostowickiej z Armii Krajowej. Inżynierowie analizują możliwość wykorzystania planowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego prawoskrętu do centrum jako początku uprzywilejowanej drogi dla transportu zbiorowego.


- Autobus, który skręci z Warszawskiej w aleję Havla, ustawi się na prawoskręcie w ulicę Wilanowską. Dzięki przeróbkom w obrębie skrzyżowania pojedzie na wprost - mówi Tomasz Wawrzonek z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Stamtąd będzie mógł wjechać na jeden z prawoskrętów przed ulicą Armii Krajowej, ale nie skręci w prawo do centrum, tylko pojedzie wprost na wybudowany pas. Jako pierwszy przejedzie przez to skrzyżowanie i, już nie włączając się do ruchu ogólnego, będzie mógł zatrzymać się w zatoce autobusowej, która znajduje się vis-a-vis cmentarza - dodaje Wawrzonek.

Na tym krótkim odcinku autobusy mogłyby zaoszczędzić 2-3 minuty - szacują inżynierowie. Na razie nie wiadomo, kiedy rozwiązanie uda się wdrożyć.

STWORZENIE BUSPASA

W planach jest też stworzenie pasa dla komunikacji zbiorowej w dolnej części alei Havla od Świętokrzyskiej do Wilanowskiej. W przyszłości także na Łostowickiej.

- Jednym pomysłem jest wygospodarowanie dodatkowego pasa w środku tej ulicy. Tym pasem autobusy w godzinach porannych zjeżdżałyby w dół, a w popołudniowych - w górę. To rozwiązanie ma jednak wadę, bo ciężko byłoby obsłużyć przystanki autobusowe. W związku z tym jest druga koncepcja: pas dodatkowy pod górę tak, by w popołudniowym szczycie autobus mógł swobodnie przejechać cały odcinek ulicy Łostowickiej - mówi Wawrzonek.

BRAK PROJEKTANTA

W dalszych planach urzędników jest także budowa pasów dla autobusów na Trakcie Świętego Wojciecha w rejonie budowanych wiaduktów Biskupia Górka i na Oruni.

Dotąd jednak nie udało się znaleźć projektanta skomplikowanych buspasów na Słowackiego i Alei Żołnierzy Wyklętych przy Niedźwiedniku.
 
Sebastian Kwiatkowski/ako