Wiadomości
Prezydent Duda przedstawił program "Moja woda" (Fot. PAP/Przemysław Piątkowski)

wtorek,

02 czerwca 2020

14:07

Nowy program wspierający osoby retencjonujące wodę. Prezydent: "Zachęcam wszystkich, by tworzyć przy kwietne łąki, oczka wodne"

Dofinansowanie w wysokości do 85 procent kosztów będzie można uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu "Moja woda" na prowadzenie małej retencji wody - zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Maksymalna kwota wsparcia wynosić będzie 5 tysięcy złotych.
Andrzej Duda podczas wizyty w Parku Glinianki w Sulejówku zachęcał Polaków do prowadzenia małej retencji wody. Podkreślił, że jeżeli zaczniemy prowadzić mądrą gospodarkę wodną, gospodarkę retencjonowania wody w każdej dostępnej postaci, to jest szansa, że stosunki wodne w Polsce zdecydowanie się poprawią.

TRZEBA RETENCJONOWAĆ WIĘCEJ WODY

Obecnie w Polsce retencjonowane jest zaledwie 6,5 proc. wody opadowej. - To zaledwie jedna trzecia przeciętnej w Unii Europejskiej - zaznaczył prezydent. Dodał, że wzorcowym przykładem retencjonowania wody opadowej w UE może być Hiszpania, gdzie retencji poddawane jest 45 proc. wody opadowej. - Chcielibyśmy, żeby w Polsce w ciągu 10 lat to było 15 proc. To będzie i tak dużo - powiedział.

Prezydent podkreślił, że każdy może się do tego przyczynić poprzez uprawę własnego ogródka, zastąpienie wystrzyżonego trawnika kwietną łąką, która dużo lepiej zatrzymuje wodę, a także poprzez budowę oczek wodnych i zbiorników podziemnych, w których wody opadowe będą zbierane.

PROGRAM "MOJA WODA"

Prezydent poinformował, że w celu dofinansowania tego typu inwestycji powstał program "Moja woda".

- W tym programie będzie dofinansowanie do 85 proc. kosztów, ale nie więcej niż 5 tys. zł. Będzie można uzyskać je z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, poprzez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Zachęcam wszystkich do tego, żeby tworzyć przy swoich domach kwietne łąki, tworzyć oczka wodne, bo jest to bardzo pożyteczne - powiedział Duda.

PAP/tko