Wiadomości
W Skarszewach ruszyły prace przy budowie gazociągu (fot. Jacek Pauli)

wtorek,

02 czerwca 2020

14:30

Rozpoczęła się budowa gazociągu w Skarszewach, a tczewski szpital wszedł w kolejny etap "odmrażania" [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Rozpoczęła się budowa gazociągu w Skarszewach. Gaz ma popłynąć do mieszkańców i lokalnych przedsiębiorstw na przełomie bieżącego i przyszłego roku.
- To jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich kilkudziesięciu lat. Gwarantuje rozwój Skarszew i możliwość rozbudowy wielu inwestycji, a poza tym ochronę środowiska - mówi burmistrz Skarszew Jacek Pauli.

Inwestycję realizuje Polska Spółka Gazownictwa. Jednym z odbiorców gazu ziemnego będzie skarszewska kotłownia, która dziś działa w oparciu o miał węglowy.

- Zainteresowanie przyłączeniem się do sieci było bardzo duże. Szczególnie przedsiębiorcy dopingowali przez ostatnich kilkanaście lat władze, żeby gaz pojawił się w Skarszewach - dodaje Jacek Pauli.

Obecnie rozpoczyna się budowa przyłącza gazowego z Pawłowa do Skarszew oraz rozprowadzanie sieci gazowniczej wzdłuż głównych ulic miasta.


Szansa na dofinansowanie działań dla społeczników z całego Pomorza. Fundusz Akumulator Społeczny ogłosił nabór wniosków na lokalne inicjatywy. Granty na działania ze sfery pożytku publicznego wynoszą od 500 złotych do 5 tysięcy.

Do funduszu mogą przystępować młode organizacje pozarządowe lub grupy nieformalne. Zakres działań, które można prowadzić w ramach projektów, jest bardzo szeroki.

- Cały katalog z ustawy o pożytku publicznym wchodzi w grę. Między innymi kultura, edukacja, sport, wolontariat. Zakres tematyczny jest tak naprawdę niemal nieograniczony - powiedział nam Artur Rajkowski, Koordynator Funduszu Akumulator Społeczny.

Konkurs obejmuje całe województwo. Wnioski można składać do 5 lipca za pośrednictwem systemu online. Projekty powinny być zrealizowane między 1 sierpnia a 15 listopada. Organizatorzy przewidują zorganizowanie informacyjnych webinariów. Szczegóły można znaleźć tutaj.


Kolejny etap "odmrażania" tczewskiego szpitala. W poniedziałek wróciły porody rodzinne na oddziale ginekologiczno-położniczym placówki. W środę zostaną wznowione zabiegi planowe na oddziale chirurgicznym.

Wszystko będzie odbywało się w reżimie sanitarnym, a przed szpitalem wciąż ma stać namiot, w którym przeprowadzony zostanie wywiad epidemiologiczny i pomiar temperatury ciała. Pacjenci bez przeciwwskazań będą trafiali na oddział.

Przyszpitalna poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej na ulicy 30 Stycznia nadal działa w trybie teleporad.


Ośmiu wykonawców jest zainteresowanych budową kolejnego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej w Tczewie.

Oferty w zakończonym właśnie przetargu opiewają na kwoty od 3 milionów 700 tysięcy do prawie 5 milionów złotych. Wszystkie mieszczą się w zaplanowanym budżecie.

Ostatni etap prac obejmuje przebudowę mostu nad Kanałem Młyńskim i dobudowę brakującego odcinka trasy na ulicy Łąkowej. Budowa Wiślanej Trasy Rowerowej w Tczewie trwa od 2017 roku i ma zakończyć się jeszcze w tym roku.


Zakończyła się budowa drogi w Trzcińsku w powiecie starogardzkim. Drogowcy ułożyli tam ponad pół tysiąca płyt yomb, które ułatwią mieszkańcom dojazd do drogi wojewódzkiej 222.

Jak informuje Urząd Gminy w Starogardzie Gdańskim, część prac została wykonana przez mieszkańców w formie czynu społecznego. Inwestycja kosztowała ponad 30 tysięcy złotych.

Wojciech Stobba/Filip Jędruch/am