Wiadomości
(Fot. Maciej Kosycarz / KFP)

wtorek,

02 czerwca 2020

07:52

Odziały szpitalne w Czułchowie i Chojnicach na razie się nie połączą. Poseł PiS: konieczne konsultacje społeczne

Nie będzie łączenia oddziałów szpitalnych w Człuchowie i Chojnicach. Usługi w zakresie położnictwa czy chirurgii miały być od poniedziałku świadczone wyłącznie w chojnickiej placówce. Takie rozwiązanie Rada Powiatu Człuchowskiego przyjęła ze względu na zadłużenie swojego szpitala. Nie zgadza się na to poseł Prawa i Sprawiedliwości Aleksander Mrówczyński, który zabiegał o przeprowadzenie w tej sprawie konsultacji społecznych.

Parlamentarzysta podkreśla, że dla mieszkańców 60-tysięcznego powiatu człuchowskiego to nie tylko problemy komunikacyjne z Chojnicami, ale również ograniczone usługi medyczne, które powinny być świadczone w każdym szpitalu powiatowym. Dlatego też, zdaniem posła, rzeczywiste konsultacje społeczne, których nie było, mają dać początek rozmowom nad utrzymaniem niektórych świadczeń w Człuchowie. - Trzeba jeszcze raz wnikliwie przejrzeć koszty funkcjonowania placówki i szukać oszczędności - podkreśla poseł Mrówczyński.

"NIEROZSĄDNA DECYZJA POLITYCZNA"

Starosta człuchowski w lokalnych mediach komentuje, że działania posła PiS Aleksandra Mrówczyńskiego są "nierozsądną decyzja polityczną" i wcale nie usprawnią funkcjonowania szpitala. Każdy miesiąc zwłoki w konsolidacji oddziałów generuje 500 tysięcy złotych strat.

Człuchowska placówka ma obecnie 19-milionowy dług. Rozmowy mają rozpocząć się w połowie czerwca. Będą w nich uczestniczyć samorządowcy, przedstawiciele szpitala i mieszkańcy powiatu człuchowskiego.

 

Tomasz Klinger/mk