Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda i minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk (fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski)

poniedziałek,

01 czerwca 2020

07:15

Prezydent, premier i minister Gróbarczyk z wizytą na Mierzei Wiślanej [ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ]

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk odwiedzili w minioną sobotę budowę przekopu Mierzei Wiślanej. Według rządu to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo północ Polski, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo kraju.

 - Polska w ten sposób będzie niezależna od Rosji, która teraz decyduje o możliwości wpływania statków na Zalew Wiślany. Kanał żeglugowy na Mierzei ma charakter wzmacniania polskiej suwerenności, niezależności i wolności - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2019 roku. Przekop o długości 1300 metrów umożliwi wpływanie do portu w Elblągu statkom o zanurzeniu do 4 i długości do nawet 100 metrów. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną jest ważną i strategiczną inwestycją nie tylko dla Pomorza, ale całego kraju, między innymi dlatego, że obecnie daje polskim firmom prace. - Dzięki temu w trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się świat, w obliczu pandemii, Polska łatwiej i szybciej będzie mogła wyjść z kryzysu - podkreślił szef rządu.

 


BEZ OPÓŹNIEŃ

Na budowie wciąż pracuje ciężki sprzęt. Piasek, który zostanie wydobyty w trakcie przekopu, posłuży do stworzenia sztucznej wyspy o powierzchni 180 ha. Ma być ona swoistą rekompensatą dla ptactwa i roślinności za ingerencję człowieka w środowisko naturalne.

- Pracujemy z harmonogramem wykonania tej inwestycji i nie mamy żadnych opóźnień - powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r. Jest jedną z największych inwestycji w Polsce finansowanych w całości z budżetu państwa. Jej koszt wyniesie prawie miliard złotych.
 
tk/mk