Wiadomości
Pomorski samorząd chce przeznaczyć na wsparcie żłobków ponad 44 miliony złotych z unijnych środków (fot. Pixabay)

poniedziałek,

01 czerwca 2020

20:20

Ogromny zastrzyk gotówki dla pomorskich żłobków i klubów dziecięcych. Właśnie wznowiono konkurs

Ponad 44 miliony złotych wynosi pula unijnych środków, jakie samorząd województwa pomorskiego chce przeznaczyć na wsparcie w prowadzeniu żłobków lub klubów dziecięcych w regionie. Pieniądze mają zostać rozdysponowane w konkursie, do którego akces można zgłosić do 30 czerwca.

Pierwotnie konkurs na wsparcie dla punktów opieki nad maluchami z województwa został ogłoszony w lutym. Ze względu na pandemię, nabór wniosków został zawieszony. O wznowieniu konkursu poinformowała w poniedziałek Dorota Patzer z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

FUNDUSZE NA SZEROKI ZAKRES DZIAŁAŃ

Jak wyjaśniła przedstawicielka urzędu marszałkowskiego, program dotyczy "tworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3", a jego beneficjenci będą mogli wykorzystać pozyskane fundusze m.in. na prace remontowo-wykończeniowe w budynkach i pomieszczenia, w których ma być sprawowana opieka nad maluchami, zakup i montaż wyposażenia (w tym mebli czy zabawek) oraz kupno różnego rodzaju materiałów pomocnych przy prowadzeniu zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych. Środki będą też mogły posłużyć np. na budowę placu zabaw.

- Wsparcie będzie mogło zostać również przeznaczone na bieżące funkcjonowanie nowej placówki, jak np. pokrycie kosztów wynagrodzenia zatrudnionego personelu, opłat za wyżywienie i pobyt dziecka - poinformowała Patzer w rozesłanym mediom komunikacie.

W ramach konkursu można uzyskać dofinansowanie w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowalnych. Beneficjenci muszą dysponować wkładem własnym w wysokości 15 proc. wydatków kwalifikowalnych.

KTO MOŻE UZYSKAĆ WSPARCIE?

Jolanta Kalisz z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich Departamentu Programów Regionalnych pomorskiego urzędu marszałkowskiego dodała, że w konkursie udział mogą wziąć m.in. samorządy i ich jednostki organizacyjne a także związki i stowarzyszenia skupiające samorządy. Beneficjentami mogą być także np. przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe oraz podmioty ekonomii społecznej i przedsiębiorstwa społeczne.

Konkurs organizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Łącza pula środków, które zostaną w nim rozdysponowane, wynosi ponad 44,4 miliona złotych. Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić do grudnia 2020 roku.

 

PAP/am