Wiadomości
Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, łączna pomoc dla firm z obu tarcz przekroczyła już 50 miliardów (fot. YouTube/Kancelaria Premiera)

czwartek,

28 maja 2020

18:52

Premier Morawiecki: "Pomoc w ramach tarcz: antykryzysowej i finansowej przekroczyła już 50 miliardów złotych"

Wsparcie, jakie rząd przekazał przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej przekroczyło już 50 miliardów złotych - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dzięki tej pomocy wiele osób nie straciło pracy w kryzysie spowodowanym pandemią.


- Ponad 50 miliardów złotych z tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej przekazano do polskich przedsiębiorców na ratowanie miejsc pracy. 4,7 mln osób wsparto w różnych formach: postojowe, zwolnienie z ZUS-u, mikropożyczki, wsparcie na zatrudnienie, dotacje - mówił premier podczas wizyty w warszawskim salonie firmy Furniko, która też skorzystała ze wsparcia.

205 TYSIĘCY FIRM SKORZYSTAŁO JUŻ Z TARCZY FINANSOWEJ

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys mówił, że tarcza finansowa została uruchomiona dokładnie miesiąc temu, a realizacja pomocy przebiega sprawnie. - Przekroczyliśmy dzisiaj liczbę 205 tysięcy przedsiębiorstw, które otrzymały w tym okresie finansowanie na łączną kwotę 40 miliardów złotych. Co najważniejsze, co jest głównym celem tego programu, tarcza finansowa chroni miejsca pracy dwóch milionów osób. Z tych 205 tysięcy firm aż 155 tysięcy stanowią mikroprzedsiębiorstwa - mówił Paweł Borys.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju powiedział, że średnia kwota subwencji dla mikrofirm, czyli zatrudniających do 9 osób, wynosi 72 tysiące złotych. Małe i średnie firmy ubiegające się o pomoc w ramach tarczy finansowej dostają średnio 650 tysięcy złotych. Główne branże, które korzystają z tarczy to: handel, przetwórstwo przemysłowe i budownictwo.

Rząd zabezpieczył na pomoc dla przedsiębiorców w ramach tarczy finansowej 75 miliardów złotych. Program trwa do końca lipca.

 

IAR/am