Wiadomości
Worki zainstalowane są na próbę. Jeśli się sprawdzą, to pojawią się także na innych zbiornikach (Fot. Facebook/Gdańskie Wody)

sobota,

30 maja 2020

10:33

Australijskie rozwiązania na gdańskich zbiornikach. Wielkie "skarpety" mają pomóc w odławianiu śmieci z wody

Dla postronnych obserwatorów może wyglądać jak wielka skarpeta, ale w rzeczywistości jest siatką na śmieci. Gdańskie Wody, w trosce o czystość Strzyży i Zatoki Gdańskiej, zdecydowały się na próbę zainstalować stosowane w Australii rozwiązanie. Specjalne siatki od początku tygodnia pracują już w rejonie Srebrników.

- Obserwując zagraniczne portale zauważyliśmy rozwiązanie, które postanowiliśmy przetestować. Doświadczenia pokazują, że podobne worki są w stanie miesięcznie zebrać około 100 kilogramów śmieci. My miesięcznie ze wszystkich cieków, którymi się opiekujemy, zbieramy 200 kilogramów pływających między innymi puszek, butelek i opakowań po jedzeniu. Mamy nadzieję, że to rozwiązanie sprawdzi się także w Gdańsku - mówi Agnieszka Kowalkiewicz.

RYBY SĄ BEZPIECZNE

Każdy z worków mierzy cztery metry i, jak zapewniają urzędnicy, nie utrudnia swobodnego przepływu wody. W razie gdyby do worka dostały się ryby - będą wypuszczane przez specjalny supeł.

Koszt worków to dwa tysiące złotych. Testy potrwają miesiąc. Jeśli się powiodą, siatki będą instalowane także na innych zbiornikach.

 

Sebastian Kwiatkowski/pb