Wiadomości
Muzeum II Wojny Światowej zachęca wszystkich do zapalenia znicza w hołdzie Witoldowi Pileckiemu (fot. Muzeum II Wojny Światowej)

piątek,

22 maja 2020

20:19

Akcja #ZniczDlaRotmistrza od soboty w Gdańsku. W ten sposób Muzeum II Wojny Światowej uczci pamięć Witolda Pileckiego

W 72. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego gdańskie Muzeum II Wojny Światowej organizuje trzydniową akcję #ZniczDlaRotmistrza. Przygotowano specjalną stronę internetową oraz darmowe znicze, które każdy chętny będzie mógł postawić przed pomnikiem bohatera.

O rocznicowej akcji upamiętniającej Pileckiego poinformowała w piątek Hanna Mik, rzeczniczka prasowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wyjaśniła, że znicze, które będzie można otrzymać za darmo i po zapaleniu ustawić przed pomnikiem rotmistrza, stojącym na muzealnym placu, dostępne będą od soboty do poniedziałku. W weekend mają być rozdawane w placówce w godz. 9:30-18:00, a w poniedziałek od 09:30 do 16:00.

Hanna Mik dodała, że pierwsze 72 osoby, które w weekend odbiorą znicze, dostaną w prezencie papierowe wydanie "Raportu Witolda", stanowiącego zapis informacji z jego pobytu w KL Auschwitz-Birkenau.

HOŁD DLA ROTMISTRZA POD POMNIKIEM I SPECJALNA STRONA INTERNETOWA

W poniedziałek rano przed pomnikiem bohatera kwiaty złożą dyrektor MIIŚW Karol Nawrocki, europosłanka Anna Fotyga, dyrektor gdańskiego oddziału IPN Mirosław Golon oraz delegacja uczniów z Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku.

Rzeczniczka muzeum dodała, że w ramach akcji #ZniczDlaRotmistrza przygotowano >>>specjalną stronę. Można na niej znaleźć m.in. biogram rotmistrza Pileckiego, filmy, wywiady i artykuły opowiadające o tym bohaterze, audiobook "Raportu Witolda" czy treść przesłania córki bohatera Zofii Pileckiej-Optułowicz, skierowanego do uczestników uroczystości odsłonięcia pomnika jej ojca na placu MIIWŚ.

BOHATER, KTÓREGO BIOGRAFIĘ WARTO PRZYPOMINAĆ

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu w Rosji, a wychowywał w Wilnie. W 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył w obronie Warszawy. We wrześniu 1939 roku jako podporucznik rezerwy uczestniczył w walkach z Niemcami pod Piotrkowem Trybunalskim. W okupowanej stolicy współtworzył konspiracyjną organizację wojskową, Tajną Armię Polską.

Aby zdobyć materiały wywiadowcze o tworzonych przez hitlerowców obozach koncentracyjnych, dobrowolnie dał się hitlerowcom uwięzić podczas łapanki w Warszawie. Trafił do Auschwitz. Założył tam wśród więźniów konspiracyjną organizację, przekazywał na zewnątrz informacje o ludobójstwie w obozie. Uciekł z Auschwitz w 1943 roku. Walczył w powstaniu warszawskim, po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej. Wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu gen. Władysława Andersa. Został schwytany przez UB, był torturowany i w 1948 roku skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce jego pochówku nie zostało ujawnione przez władze komunistyczne. Prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono, wraz z innymi ofiarami, do dołów śmierci na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

W 1995 roku Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 - Orderem Orła Białego. We wrześniu 2019 roku na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odsłonięto pomnik tego bohatera.

 

PAP/am