Wiadomości
Odkryty fragment rzeźby (Fot. Radio Gdańsk/Maciej Naskręt)

piątek,

22 maja 2020

17:21

Niesamowite znalezisko na terenie dawnych zakładów mięsnych w Gdańsku. "Takie coś trafiło się po raz pierwszy"

Nie ma głowy, ale za to zachowały się dokładnie wymodelowany tors, prawe ramię oraz lewa ręka do wysokości łokcia. Fragment niezwykle ciekawej, kamiennej rzeźby mężczyzny w stroju rzymskim, prawdopodobnie z XVIII wieku, odkryto na terenie dawnych zakładów mięsnych w Gdańsku. Archeolodzy na posąg natrafili nieopodal Siennej Grobli. Był wmurowany w fundament nieistniejącej piekarni.

- Nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z rzeźbą barokową, którą wstępnie datujemy na połowę XVIII wieku. Pochodzi prawdopodobnie z lokalnych, gdańskich warsztatów, być może zdobiła kiedyś ogród - mówi prowadząca badania dr Anna Longa-Prager z Pracowni Archeologicznej Azupiranu.


Rzeźbę znaleziono na działce u zbiegu ulic Na Stępce i Sienna Grobla. Od początku XIX wieku znajdował się w tym miejscu pruski Królewski Urząd Prowiantowy, którego częścią była piekarnia, która spłonęła w 1812 roku i przeniesiono ją w inne miejsce.

RZADKIE ZNALEZISKO

Znalezisko było częścią fundamentu piekarni. Z ustaleń dr Anny Longi-Prager wynika, że wcześniej, bo już w XVIII wieku, na tych terenach znajdowała się kupiecka rezydencja i to z ogrodem lub parkiem, co w ówczesnym mieście było dość rzadkie.

Ostatnim właścicielem rezydencji był Franz Rottenburg, jeden z pionierów idei oświecenia w Gdańsku i miłośnik sztuki. Niewykluczone, że rzeźba stanowiła wystrój jego posiadłości. Rezydencję Rottenburga prawdopodobnie rozebrano na początku wieku, a fragment rzeźby użyto jako część fundamentu. Teraz zabytek najprawdopodobniej trafi do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

- Nasz urząd znalezisko ocenia jako bardzo rzadkie. Archeolodzy w Gdańsku odkrywali już wkomponowane w fundamenty np. fragmenty przedproży, zworki czy nawet kominek, rzeźba trafiła się jednak po raz pierwszy - mówi Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Na terenie gdzie dokonano odkrycia powstanie osiedle mieszkaniowe.


mn