Wiadomości
Według amerykańskich synoptyków czekają nas pogodowe skrajności (fot. Pixabay)

piątek,

22 maja 2020

17:30

Czeka nas lato pełnie pogodowych skrajności. Susza i gwałtowne burze to będzie codzienność [POSŁUCHAJ]

To może być lato pełne pogodowych skrajności, uważają specjaliści. Amerykańscy synoptycy z serwisu pogodowego AccuWeather opublikowali właśnie prognozy na najbliższe miesiące dla Europy i Polski.

To nie będzie zimne lato. Południe Europy, w tym część Polski, czekają upały i susza. Jak piszą badacze, to jednak połowa opowieści, bo mieszkańcy północy i zachodniej części Polski powinni nastawić się na groźne, gwałtowne burze z dużym deszczem i gradem. Do tego ulewy, a nawet trąby powietrzne. To efekt mas powietrza, które według Amerykanów będą ścierać się w centrum kontynentu. Te zjawiska z największym natężeniem mogą pojawiać się na przełomie lipca i sierpnia. Chodzi o sytuacje, kiedy w kilka godzin spada tyle wody, ile zazwyczaj w miesiąc.

 

POGODA W EUROPIE

Według Amerykanów podobne ostrzeżenia dotyczą północnej Francji i Niemiec. Natomiast w Hiszpanii wilgotna wiosna ustąpi miejsca suchemu latu. Południe Europy to temperatury do 40 stopni. Na Wyspach Brytyjskich tradycyjnie będzie deszczowo.

Choć prognozy długoterminowe obarczone są dużym ryzykiem, warto je wziąć pod uwagę – mówią synoptycy z Polski. Przewidywania Accuweather w ostatnich latach sprawdzały się.

Posłuchaj rozmowy Sebastiana Kwiatkowskiego z Robertem Marcinowiczem z Sieci Obserwatorów Burz

 

Sebastian Kwiatkowski/am