Wiadomości
Na razie kalwaryjskie ścieżki pozostaną zamknięte dla pielgrzymów (Fot. Wikipedia Commons/Antekbojar)

piątek,

22 maja 2020

06:43

Tegoroczne pielgrzymki do sanktuarium w Wejherowie odwołane. Franciszkanie zachęcają jednak do... duchowych wędrówek

Z powodu epidemii w tym roku odwołano pielgrzymki do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Wejherowie z okazji odpustów Wniebowstąpienia Pańskiego i Trójcy Świętej. Nie będzie też nabożeństw na Kalwarii Wejherowskiej. Pomorskie parafie organizują jednak pielgrzymowanie w sposób duchowy.

Sytuacja epidemiczna i związane z nią obostrzenia władz państwowych, sanitarnych i kościelnych, uniemożliwiają pielgrzymowanie do duchowej stolicy Kaszub na tradycyjne odpusty Wniebowstąpienia Pańskiego i Trójcy Świętej. Uroczystości w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Wejherowie miały się odbyć między 22 a 24 maja oraz 6 i 7 czerwca.

- W historii nie było takiego roku, aby na kalwaryjskich ścieżkach nie było pątników. Przez ponad 350 lat wierni z Pomorza nieprzerwanie wędrowali do wejherowskiego sanktuarium. Ani wojna, ani zabory, ani czasy komunistycznie nie przeszkodziły na tyle, aby ruch pielgrzymkowy został wstrzymany - powiedział rzecznik i ceremoniarz wejherowskiego sanktuarium Bartłomiej Muński.

KILKANAŚCIE CO ROKU

Szacuję się, że każdego roku podczas obchodów, związanych z uroczystościami Wniebowstąpienia Pańskiego oraz Trójcy Świętej Kaszubską Jerozolimę, jak zwykło się mawiać o Wejherowie, nawiedza kilkanaście tysięcy osób. - Wydarzenia na Kalwarii Wejherowskiej co roku przyciągają rzesze wiernych. Zwyczajowo na te dwa odpusty do Wejherowa wyrusza ok. 70 pieszych pielgrzymek. Do sanktuarium przybywają w tym czasie również pielgrzymi indywidualni. Organizowane są pielgrzymki autokarowe, rowerowe, motocyklowe z odległych stron, np. z Łodzi, Olsztyna i z Poznania - poinformował Bartłomiej Muński.

Franciszkanie - opiekunowie wejherowskiego sanktuarium - zachęcają wiernych do duchowego pielgrzymowania, a także modlitwy o ustanie epidemii i w intencji chorych na COVID-19 oraz służb walczących z koronawirusem.

MSZE PRZEZ INTERNET

Kustosz sanktuarium o. Joel Kokott zaprasza do uczestnictwa w uroczystościach odpustowych za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Msze święte, które odbędą się w niedzielę 24 maja i 7 czerwca o godz. 10:00 w kościele św. Anny, będą transmitowane na Facebooku, a także w lokalnej telewizji.

Franciszkanie mają nadzieję, że przepisy pozwolą na otwarcie sanktuarium i kalwarii dla pielgrzymów w połowie sierpnia, z okazji odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

PIELGRZYMKI W FORMIE DUCHOWEJ

Parafie w diecezji gdańskiej i pelplińskiej organizują pielgrzymki w formie duchowej przez modlitwę i uczestnictwo we mszy świętej. W czwartek duchowa wędrówka do Wejherowa rozpoczęła się w kościele św. Trójcy w Kościerzynie.

W piątek zainaugurowana zostanie duchowa Pielgrzymka Oliwska. Tego dnia w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku rozpocznie się Triduum Maryjne. O godz. 18:00 zostanie odprawiona msza święta pod przewodnictwem bpa pomocniczego archidiecezji gdańskiej Zbigniewa Zielińskiego. W sobotę i w niedzielę eucharystia sprawowana będzie o godz. 20:00.

Każdego dnia o godz. 17:30 odbędzie się również pielgrzymkowe nabożeństwo majowe, a o godz. 21:00 "Apel jasnogórski" z modlitwą za rodzinę pielgrzymkową, gospodarzy i dobrodziejów, którzy co roku podejmowali pątników.

 

PAP/pb