Wiadomości
Siedziba Goldman Sachs w Nowym Jorku (fot. canva.com)

czwartek,

21 maja 2020

20:10

Poseł Płażyński pisze do Goldman Sachs: "Działania menedżerów firmy Robyg uniemożliwiają cywilizowany dialog"

Firma Robyg żąda posła Prawa i Sprawiedliwości Kacpra Płażyńskiego 250 tysięcy złotych. Zdaniem firmy, polityk naruszył jej dobra osobiste. W odpowiedzi poseł Płażyński napisał list do Goldman Sachs, jedynego jej udziałowca, w którym przekonuje, że działania menedżerów firmy Robyg uniemożliwiają cywilizowany dialog.

Pismo przedsądowe, skierowane przez firmę Robyg dotyczy niedawnego wpisu w mediach społecznościowych posła Prawa i Sprawiedliwości, dotyczącego pożaru budynku na terenie Gedanii. Za jego umieszczenie deweloper żąda przelewu na cele charytatywne 150 tysięcy złotych. Robyg domaga się ponadto kolejnych 100 tysięcy złotych od posła za wypowiedź w programie "Alarm TVP".


- Mam też prawo wyrażać swoje wątpliwości, związane z pożarem, jaki niedawno wybuchł w obiektach klubu Gedania. To nie pierwszy pożar w Gdańsku na terenach przygotowywanych pod inwestycję deweloperską, który budzi społeczne kontrowersje. Uważam więc, że sprawa ta musi być rzetelnie i dogłębnie wyjaśniona - pisze Płażyński do Goldman Sachs.

- Będąca własnością Goldman Sachs firma Robyg uznała jednak najwyraźniej, że nie podlega prawu do krytyki, a wolność słowa nie jest wartością jej bliską i domaga się ode mnie zapłaty 250 tysięcy złotych, grożąc procesem sądowym w przypadku niezrealizowania tego kuriozalnego żądania. Oczywiście nie ulegnę groźbom. Będę nadal, w imieniu mieszkańców mojego miasta i moich wyborców, zabiegał o zachowanie historycznego kształtu obiektów Gedanii - czytamy w liście.

"PRAWO DO GODNEGO WSPOMINANIA OFIAR"

- W związku z tym, że działania menadżerów firmy Robyg uniemożliwiają jakikolwiek cywilizowany dialog, kieruję wyrazy stanowczego sprzeciwu wobec planów inwestycji deweloperskiej w tym niezwykle ważnym miejscu. Proszę podjąć decyzję o odstąpieniu od inwestycji i zwrócić lokalnej społeczności prawo do godnego wspominania ofiar niemieckich nazistów - wyjaśnia poseł PiS.

Warto podkreślić, że Goldman Sachs ma 100 proc. udziałów w firmie Robyg i jest jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie. Został założony w 1869 roku oraz mający swoją siedzibę w Nowym Jorku.


mn