Wiadomości
Piotr Pawlak kształci się w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala na Akademii Muzycznej w Gdańsku (Fot. Radio Gdańsk/ Martyna Kasprzycka)

środa,

20 maja 2020

19:03

Dzieła Fryderyka Chopina i Césara Francka na naszej antenie. Koncert Piotra Pawlaka w ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego

Należy do grupy dziewięciu pianistów z całego świata, którzy mogą brać udział w konkursie im. Fryderyka Chopina bez żadnych kwalifikacji. Piotr Pawlak wystąpił w środę w Radiu Gdańsk w ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. W Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna wykonał muzykę takich kompozytorów jak Fryderyk Chopin, César Franck i Maurice Ravel. Koncert odbył się bez udziału publiczności, ale mogliśmy w nim uczestniczyć dzięki transmisji online.

Koncert rozpoczął od muzyki francuskiej, która francuską jest tak naprawdę tylko z nazwy. Jeden z kompozytorów był bowiem Belgiem, a drugi Baskiem. Piotr Pawlak zainaugurował recital utworami "Preludium, chorał i fuga" Césara Francka oraz "Pawana na śmierć infantki" Maurice'a Ravela.

Po francuskiej części artysta zagrał utwory Fryderyka Chopina: "Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22" i "Ballada op. 52".

Piotr Pawlak kształci się w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncertował m.in. w USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, na Litwie, na Węgrzech, w Gruzji, Danii, Belgii, Czechach, Austrii oraz w wielu miastach Polski, a w październiku 2019 odbył tournée po Chinach. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Zdobył m. in. I nagrodę i nagrodę za najlepszą improwizację na XI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2017), II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie (2016) i nie tylko. 

Partnerem transmisji z koncertów jest Grupa Zdunek.
 
ako

Zobacz Galerię