Wiadomości
Kolejnych odcinków "Lektur na ucho" będzie można posłuchać w Radiu Gdańsk od poniedziałku do piątku o 13:35 i 20:35 (Fot. Radio Gdańsk)

środa,

20 maja 2020

18:44

"Lektury na ucho", czyli radiowe korepetycje z klasyki literatury. Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów

"Lektury na ucho", czyli niebanalne korepetycje dla maturzystów na ostatniej prostej, w Radiu Gdańsk. Nie doczytałeś? Zapomniałeś? Z nami nadrobisz zaległości. Od "Bogurodzicy", przez "Pana Tadeusza", po "Chłopów". Na naszej antenie przypomnimy i omówimy najważniejsze maturalne lektury.  To będzie lekcja inna niż wszystkie, zaczynamy od poniedziałku!

Od 25 maja do 5 czerwca w każdy dzień powszedni o 13:35 i 20:35 na antenie Radia Gdańsk prezentować będziemy fragmenty lektur szkolnych, wraz z komentarzem. W ramach powtórki przed maturą przypomnimy między innymi "Lalkę", "Zbrodnię i karę", "Pana Tadeusza", "Dziady", "Mistrza i Małgorzatę", "Chłopów" czy "Wesele". A jeśli ktoś się spóźni, to nic straconego. Audycje będą później dostępne na naszej stronie internetowej.

 


 

 

SŁUCHAJ:


Opracowanie "Chłopów":
Opracowanie "Zbrodni i Kary":
Opracowanie "Kartoteki":
Opracowanie "Bogurodzicy":
Opracowanie "Mistrza i Małgorzaty":
Opracowanie "Sklepów Cynamonowych":
Opracowanie "Wesela":
Opracowanie "Dziadów":
Opracowanie "Pana Tadeusza":
Opracowanie "Lalki":


 

 

OPERA MYDLANA... W SOPLICOWIE

Program "Lektury na ucho" jest ściągawką dla maturzystów w niesprzyjającym edukacji czasie epidemii. Ma on na celu rozwój krytycznego myślenia i odkrywania aktualności dzieł. Całość podana jest w nietypowej i przystępnej formie - np. losy bohaterów Pana Tadeusza zaprezentowane zostaną jako telenowela.


Dzieła literackie prezentować będą aktorzy z całej Polski, m.in. Piotr Srebrowski, Wojciech Stachura, Marta Markowicz, Ilona Chojnowska, Wojciech Dowgiałło, Małgorzata Gorzelańczyk, Adam Turczyk, Dawid Dziarkowski, Jakub Kordas, Robert Czebotar i Michał Bukowski.

 

 

 

Cykl słuchowisk został stworzony na zlecenie Polskiego Radia Rzeszów, ale emitowany będzie także w Radiu Katowice, Radiu Kielce i Radiu Gdańsk. Nad stroną merytoryczną całości czuwały Ewa Niwińska-Lipińska, Joanna Lisiewicz, Maja Dziedzic, Iwona Łapińska, Dagmara Zawistowska-Toczek oraz Teresa Salamądry. Reżyserem "Lektur na ucho" jest Maciej Wiktor, a za dźwięk odpowiada Katarzyna Figat.

 

reklamowka lektur 2

Piotr Srebrowski i Wojciech Stachura w trakcie nagrań do nowej akcji "Lektury na ucho" (Fot. Radio Gdańsk/Martyna Kasprzycka)

 

RG