Wiadomości
Zespół naukowców będzie działać pod kierownictwem dr. hab. inż. Roberta Bogdanowicza, prof. PG z Politechniki Gdańskiej (Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska)

środa,

20 maja 2020

15:19

Powstanie elektroniczny system do bardzo czułego badania wirusa SARS. Opracują go naukowcy z Politechniki Gdańskiej

Zespół naukowców stworzy elektroniczną platformę analityczną służącą do bardzo czułego badania wirusa SARS. Będzie to platforma pomiarowa (iCovid), która posłuży do badania mechanizmów atakowania ludzkich komórek przez wirusa SARS-CoV-2. Nowatorski projekt badawczy będzie możliwy dzięki grantowi, przyznanemu w konkursie Narodowego Centrum Nauki (NCN) „Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania COVID-19”.


Zespół złożony będzie z naukowców z Politechniki Gdańskiej (PG, WETI) we współpracy z Instytutem Biotechnologii i Medycyny Molekularnej (IBMM, Gdańsk), przy wsparciu specjalistów od modelowania komputerowego z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (Caltech, USA). Zespół będzie pracował pod kierownictwem dr. hab. inż. Roberta Bogdanowicza, prof. PG z Politechniki Gdańskiej.

JAK TO MA DZIAŁAĆ?

Badacze wykorzystają specjalne elektrody, zbudowane z bardzo małych kawałków diamentów, z którymi połączą receptor ACE2, wykorzystywany przez wirusa do inwazji ludzkich komórek. Właściwości takiego układu, w tym jego zdolność do przesyłania zmiennych sygnałów elektrycznych, zmieniają się, gdy receptor wiąże całe wirusy a nawet ich fragmenty. W ten sposób będzie można bardzo precyzyjnie zbadać, w jaki sposób wirus wykorzystuje różne białka do wiązania i atakowania komórek. Będzie to wymagać wielu innowacyjnych sposobów podejścia oraz prototypowania w celu osiągnięcia wymaganej czułości i selektywności.

Oprócz tego naukowcy wykorzystają również platformę do sprawdzania, które metody skutecznie inaktywują wirusa SARS w ślinie i wymazach z nosa. Wirus w próbkach wysyłanych obecnie do badań laboratoryjnych jest zbierany i transportowany w formie żywej i aktywnej. Zagraża to możliwością zarażenia personelu w laboratoriach diagnostycznych.

PONAD 500 TYS. ZŁ

Konkurs NCN był przeprowadzony w ekspresowej formule przy zachowaniu najwyższych standardów oceny. Na przygotowanie aplikacji naukowcy mieli zaledwie dwa tygodnie.

Badacze złożyli w sumie 262 wnioski na łączną kwotę 140 mln zł. Wniosek zespołu z Politechniki Gdańskiej zajął bardzo wysokie 7. miejsce w liście rankingowej. Finansowanie na łączną kwotę ponad 12 mln zł przyznano jedynie 19 projektom. Dofinansowanie projektu naukowców z PG wyniosło 536 400 zł.

 

oprac. ako