Wiadomości
Konferencja prasowa przed Ministerstwem Zdrowia. (fot. TVPInfo)

środa,

20 maja 2020

13:45

Polityk PO z Pomorza chciał szybkiej certyfikacji maseczek na początku pandemii koronawirusa. "Znajomy może ściągnąć duże ilości"

Sławomir Neumann, były wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, na początku epidemii koronawirusa pytał wiceministra zdrowia o „przyspieszone procedury robienia certyfikatów na maseczki”. Treść SMS-a pokazał publicznie wiceszef resortu zdrowia Janusz Cieszyński, z którym skontaktował się polityk Platformy Obywatelskiej.

W środę po konferencji wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego przed kamery ponownie zaprosili go posłowie Platformy Obywatelskiej - Sławomir Nitras i Marcin Kierwiński. Obaj zarzucili wiceszefowi resortu, że rodzina ministra Łukasza Szumowskiego wzbogaciła się w czasie epidemii. Chodzi m.in. o zakup maseczek, które – jak się okazało – miały certyfikaty, ale nie spełniały norm.

Wtedy podczas włączonych kamer Janusz Cieszyński wyjął telefon i zaprezentował SMS z połowy marca, jaki otrzymał od polityka PO Sławomira Neumanna. Szef resortu zdrowia poprosił Sławomira Nitrasa o odczytanie wiadomości. Ten jednak nie mógł, bo – jak tłumaczył – nie ma okularów.

– Tutaj jest SMS od pana Sławomira Neumanna z 16 marca. „Cześć, tu Sławomir Neumann, tak, z PO (emotikon) mam pytanie. Czy macie jakieś przyspieszone procedury robienia certyfikatów na maseczki jednorazowe? Znajomy mnie pytał, bo może ściągnąć w normalnych cenach duże ilości i szybko, ale ten producent (Chiny) nie jest certyfikowany. Tutaj powiedzieli mu, że taka procedura trwa ok. 70 dni. Pozdrawiam” – odczytał Cieszyński.

Screen z konwersacji opublikował też na Twitterze.

– Każda osoba, która zgłosiła się z chęcią pomocy do Ministerstwa Zdrowia, miała możliwość być przekierowaną na taką samą ścieżkę – podsumował na konferencji Janusz Cieszyński.

W nawiązaniu do wydarzeń z dzisiejszej konferencji prasowej ⁦@MZ_GOV_PL⁩, po rozmowie z posłem ⁦@SlawekNeumann⁩, publikuję treść naszej rozmowy z 16 marca. pic.twitter.com/mo34DNQVmw

— Janusz Cieszyński ???????????? (@jciesz) May 20, 2020


mn/tvp.info