Wiadomości
Życie w gruzach zniszczonego miasta jest obecnie niezwykle trudne (Fot. Parafia św Franciszka w Aleppo)

środa,

20 maja 2020

11:55

Tu chleb i cebula są rarytasami - w zniszczonym wojną Aleppo panuje głód. Gdański ruch Maitri apeluje o wsparcie

Najpierw była wojna, a teraz wielki głód zagląda w oczy mieszkańcom Aleppo. W zniszczonym mieście najbardziej cierpią osoby niepełnosprawne i starsi. Ruch Maitri z Gdańska apeluje o pomoc dla Syryjczyków.

Brakuje środków do życia, opieki medycznej i jedzenia. Ludzie żyją na gruzach miasta. Dodatkowo w wyniku pandemii i konieczności izolacji nie ma dostaw żywności.

- Ceny jedzenia poszły bardzo w górę. Ludzi na jedzenie po prostu nie stać – mówi Tadeusz Makulski, dyrektor Maitri.

Symbolem biedy, a może „bogactwa", na które stać nieliczne osoby, są chleb i cebula.
– Rzeczywiście mamy takie informacje z parafii św. Franciszka z Aleppo, z którą współpracujemy od trzech lat. Cebula kosztuje tam ok. 8 zł za kilogram a średnia pensja to ok. 700 zł miesięcznie. Jak z tego utrzymać rodzinę? Na dodatek jest tam ogromna rzesza ludzi niepełnosprawnych – dodaje Tadeusz Makulski.

SPOSOBY WSPARCIA

Właśnie takim ludziom pomaga Ruch Maitri, a wsparcie jest dwutorowe. Jednym ze sposobów pomocy jest adopcja na odległość, czyli Adopcja Serca, znanego konkretnie z imienia i nazwiska podopiecznego. Drugi to wypłata dla dorosłych niepełnosprawnych zapomóg w wysokości ok. 140 zł miesięcznie. Obecnie trwa zbiórka środków na ten projekt. Maitri wpiera też zakupy żywności rozdawanej rodzinom.

Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata Maitri działa w Gdańsku od 1976 roku. Program Adopcji Serca uruchomiono w 1996 roku. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na STRONIE INTERNETOWEJ RUCHU.

POMOC NIEPEŁNOSPRAWNYM

Od 2018 roku trwa też projekt wsparcia dla osób niepełnosprawnych polegający na wypłatach zapomóg na zakup żywności i środków higieny. Ruch współpracuje z siostrą Brygidą Maniurką, Franciszkanką Misjonarką Maryi związaną z parafią Św. Franciszka w Aleppo. Zimą udało się zebrać i przekazać pieniądze na zakup oleju opałowego dla 100 rodzin.

- Zachęcam gdańszczan, którzy już tradycyjnie od wielu lat nas wspierają, a także innych, do włączenia się w pomoc, do okazania serca mieszkańcom Aleppo. Przez długi czas wspierał nas śp. prezydent miasta Paweł Adamowicz. Jego głos wzywający do pomocy Krajom Trzeciego Świata był bardzo słyszalny w Gdańsku. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i zachęcamy do udziału w naszej akcji – mówi Tadeusz Makulski.

 

Środki można wpłacać na konto: Stowarzyszenie Ruchu Maitri 34 1240 1255 1111 0010 4395 6330

Tytuł wpłaty: „Aleppo".

Więcej informacji na stronie www.maitri.pl.

 

Aleksandra Nietopiel/pb