Wiadomości
ORP "Grom" ćwiczy na wodach Zatoki Gdańskiej (fot. kmdr ppor. Radosław Pioch / 3.FO )

piątek,

08 maja 2020

07:37

Ataki i obrona z użyciem faktycznego uzbrojenia. Okręt rakietowy ORP "Grom" ćwiczy na wodach Zatoki Gdańskiej

Na wodach Zatoki Gdańskiej operuje okręt rakietowy ORP "Grom". Marynarze przechodzą ćwiczenia, wykonują pozorowane ataki, przygotowują się też do obrony i sytuacji kryzysowych.


Szkolenia odbywają się z faktycznym użyciem uzbrojenia na zamkniętych poligonach morskich. Załoga okrętu wykonuje zadania ogniowe. Przeprowadzane są pozorowane ataki do celów w powietrzu i na morzu, zarówno w dzień, jak i w nocy. Ćwiczy się również manewry i uchylanie się przed potencjalnymi atakami ze strony innych okrętów lub samolotów.

Marynarze przygotowują się do przeciwdziałania pożarom oraz przebiciom kadłuba. Muszą także przećwiczyć różne scenariusze sytuacji kryzysowych, które mogą mieć miejsce na morzu, chociażby podczas ataku grupy dywersyjnej.

 

 

pio-2761

Okręt ORP "Grom" jest w służbie Marynarki Wojennej od 1995 roku (fot. kmdr ppor. Radosław Pioch/3.FO)

 

ORP "Grom" to okręt rakietowy, do którego podstawowych zadań należy wykonywanie uderzeń rakietowych do celów nawodnych przeciwnika, zwalczanie ataków z powietrza, osłona przeciwokrętowa oraz przeciwlotnicza, a także patrolowanie i ochrona morskich szlaków komunikacyjnych. Kadłub jednostki zbudowano w NRD na potrzeby niemieckiej Marynarki Wojennej. Po zjednoczeniu Niemiec prace wstrzymano, a kadłub odkupiła polska Marynarka Wojenna. Budowę okrętu dokończono w Stoczni Północnej w Gdańsku i od 28 kwietnia 1995 roku regularnie pełni on dyżury bojowe oraz wykonuje zadania w ramach działań 3. Flotylli Okrętów.

 

pio-2999

Marynarze ćwiczą różne scenariusze zdarzeń (kmdr ppor. Radosław Pioch / 3.FO)

 

pio-3168

W szkoleniu używa się faktycznego uzbrojenia (kmdr ppor. Radosław Pioch / 3.FO)

 

oprac. am/za 3.FO