Wiadomości
Prawosławni i grekokatolicy zawsze byli i pozostaną integralną częścią polskiej wieloetnicznej historii - oświadczył premier (Fot. Flickr)

niedziela,

19 kwietnia 2020

17:54

Premier złożył wiernym obrządków wschodnich życzenia wielkanocne. "Prawosławni i grekokatolicy zawsze byli i pozostaną integralną częścią polskiej wieloetnicznej historii"

Premier Mateusz Morawiecki złożył w niedzielę wiernym obrządków wschodnich życzenia "spokojnych, rodzinnych i przede wszystkim zdrowych Świąt Wielkanocnych". - Prawosławni i grekokatolicy zawsze byli i pozostaną integralną częścią polskiej wieloetnicznej historii - oświadczył.
- Wierni obrządków wschodnich, m.in. prawosławni i grekokatolicy, rozpoczęli w niedzielę Wielkanoc. Wypada ona w tym roku tydzień po świętach katolików. Ze względu na nieco inny sposób wyliczania daty Wielkiej Nocy, tylko raz na jakiś czas w Kościele zachodnim i wschodnim wypada ona w tym samym terminie.
 
ZMARTWYCHWSTANIE CHRYSTUSA


- Dziś chrześcijanie obrządku wschodniego celebrują Zmartwychwstanie Chrystusa. Prawosławni i grekokatolicy zawsze byli i pozostaną integralną częścią polskiej wieloetnicznej historii. Pamiętając o naszym wschodnim dziedzictwie wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej, przedstawicielom mniejszości mieszkającym na stałe w Polsce lub przebywającym u nas czasowo chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia spokojnych, rodzinnych i przede wszystkim zdrowych Świąt Wielkanocnych - podkreślił premier.

Liczba prawosławnych w naszym kraju szacowana jest przez hierarchów Cerkwi w Polsce na ok. 450-500 tys. Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim. Grekokatolików jest ok. 50 tys.

 

PAP/pOr