Wiadomości
Trumna z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego (fot. Wikimedia Commons/prezydent.pl)

sobota,

18 kwietnia 2020

11:44

Rocznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Para prezydencka 10 lat temu spoczęła na Wawelu

W sobotę, 18 kwietnia, obchodzimy dziesiątą rocznicę pogrzebu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z małżonką na Wawelu. Trumny z ciałami zmarłych złożone zostały w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Uroczystości pogrzebowej towarzyszył salut narodowy, 21 salw artyleryjskich.

Proboszcz Archikatedry świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, ksiądz Bogdan Bartołd, podkreślił, że Pan Bóg powołał do siebie parę prezydencką, gdy byli na służbie Ojczyzny.

- Oni i cała delegacja byli naszymi przedstawicielami by oddać hołd naszym bohaterom, którzy zostali pomordowani w 1940 roku, tylko dlatego, że byli Polakami. Kto słyszał o zbrodni katyńskiej, o ludobójstwie katyńskim? A gdy doszło do tragedii smoleńskiej, to może potrzeba było takiej ofiary, żeby cały świat dowiedział się o tym, co przed tymi siedemdziesięciu laty wydarzyło się z naszymi najlepszymi synami naszej Ojczyzny - mówił duszpasterz.

PARĘ PREZYDENCKĄ ŻEGNAŁO 150 TYS. OSÓB

Na krakowskim Rynku, okolicznych ulicach i na Błoniach zgromadziło się wówczas ok. 150 tys. osób. W krypcie Katedry na Wawelu, w której znajduje się sarkofag Marii i Lecha Kaczyńskich, jest też tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

- Te dwa piękne kwiaty, pan prezydent i pani prezydentowa, zostały nam ofiarowane przez pana Boga. Dlaczego i po co? Dlatego, że pewnie nam ludziom bardziej potrzeba mniej słów a więcej przykładu. Bardziej świadectwa. To były te osoby, które swoim życiem pomagały nam odkryć piękno miłości do Ojczyzny - dodał proboszcz Archikatedry świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, ksiądz Bogdan Bartołd.

MSZA W 10. ROCZNICĘ POGRZEBU

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką. Delegacja udawała się do Katynia na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni w lesie katyńskim.

O godz. 19. w Archikatedrze świętego Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona msza w intencji 96 ofiar katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. Liturgii będzie przewodniczył oraz wygłosi homilię biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha.

 

IAR