Wiadomości
Dostęp do fizjoterapeutów jest teraz utrudniony, ale ci radzą, jak zadbać o kręgosłup (fot. Pexels.com)

czwartek,

09 kwietnia 2020

16:35

Jak w czasie kwarantanny dbać o kręgosłup? Fizjoterapeuta radzi [POSŁUCHAJ]

Warto pamiętać, by w każdej godzinie pracy przy komputerze wygospodarować pięć minut na rozciąganie - przypominają specjaliści. Co powinno wejść nam w nawyk, by w czasie przebywania w domu i niewielkiej aktywności fizycznej, utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji? O tym rozmawiamy z fizjoterapeutką.

Poranne rozciąganie, a także przerwy w pracy na skłony czy przysiady. Fizjoterapeuci przypominają, by również podczas kwarantanny dbać o kręgosłup. To czas, kiedy nasza aktywność fizyczna jest mniejsza.

- Ważne jest, byśmy codziennie, choć przez kilkanaście minut, pamiętali o swoim kręgosłupie. Warto dzień rozpocząć od rozciągania, a w takcie pracy robić przerwy na przysiady czy krążenia ramion – wyjaśnia specjalista fizjoterapii Małgorzata Sochanek.

WYKORZYSTAJMY TO, CO MAMY W DOMU

- Nie inwestujmy w drogi sprzęt sportowy. Weźmy do ćwiczeń to, co mamy pod ręką - chociażby miski czy garnki. Możemy z tego zrobić świetny slalom dla dzieci w pokoju. Przypomnijmy sobie nasze zabawy z dzieciństwa: grę w gumę czy w klasy – dodaje fizjoterapeutka. Zaznacza, że ważna jest również regularność. - Niech poranne rozciąganie wejdzie nam w nawyk.

O czym warto pamiętać i jak ćwiczyć swój kręgosłup? Alicja Samolewicz-Jeglicka pytała o to specjalistę fizjoterapii z Ośrodka Wczesnej Interwencji w Gdańsku i wykładowcę z Wyższej Szkoły Zdrowia Małgorzatę Sochanek.


Alicja Samolewicz-Jeglicka