Wiadomości
Nagroda Asturii zasili budżet na walkę z koronawirusem (Fot. Anna Rezulak/KFP/Joanna Caba/facebbook.com)

czwartek,

09 kwietnia 2020

07:44

Jest odpowiedź urzędników w sprawie nagrody księżnej Asturii. Gdańsk przeznaczy pieniądze na walkę z koronawirusem

Pieniądze z nagrody księżnej Asturii przeznaczone będą na walkę z koronawirusem. Tak wynika z pisma, jakie otrzymała od gdańskich urzędników radna Prawa i Sprawiedliwości. Joanna Cabaj na odpowiedź czekała cztery miesiące.

Przypomnijmy, że nagroda księżnej Asturii wyniosła 50 tysięcy euro. Gdańsk otrzymał nagrodę za "wrażliwość na solidarność, obronę wolności, praw człowieka i ochronę pokoju". Miasto na razie nie wskazuje, na co konkretnie trafią pieniądze. Magistrat planuje wydać środki jak najlepiej i analizuje, na co je przeznaczyć.

 


- Na decyzję czekaliśmy zbyt długo. W styczniu złożyłam interpelację. Upływały dni, a nawet miesiące bez odpowiedzi. Wreszcie wniosek złożyłam w trybie dostępu do informacji publicznej. To nie powinno tak długo trwać. Niemniej pomysł przekazania środków na walkę z koronawirusem jest szlachetny - mówi Joanna Cabaj, gdańska radna z PiS.

ZMIANA PLANÓW

Pierwotnie pieniądze miały trafić na cel wskazany przez mieszkańców.

- Będę czekała na pomysły od państwa, wszystkich państwa - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas październikowego briefingu w ECS. - Na sugestie, na co uważacie, że powinniśmy przeznaczyć te 50 tysięcy euro, mniej więcej 200 tysięcy złotych. Życzenie jury fundacji oczywiście jest takie, żeby to był cel związany właśnie z przyczyną, dla której dostaliśmy tę nagrodę - mówiła.

Gdańsk otrzymał nagrodę w październiku 2019 roku.

 

Pani Prezydent A. Dulkiewicz dwukrotnie przekładała udzielenie odpowiedzi na moją interpelację ws. rozdysponowania nagrody księżnej Asturii w wysokości 200 tys. zł., tłumacząc bardzo szerokim zakresem zapytania. 1/4 @MaciejNaskret @Koralewski_K @KarolRabenda @StrzelczykEla pic.twitter.com/DQx7v081Kq

— JOANNA CABAJ Radna Miasta Gdansk (@CabajJoanna) April 8, 2020

 

 

Maciej Naskręt