Wiadomości
W tym roku Kaszubska Droga Krzyżowa przeniesie się z Sianowa na antenę Radia Gdańsk (Fot. Archiwum)

czwartek,

02 kwietnia 2020

21:00

Specjalne słuchowisko w Radiu Gdańsk. Stacje Drogi Krzyżowej w języku kaszubskim lektorzy nagrali u siebie w domach

XVII Kaszubska Droga Krzyżowa w Sianowie nie odbyła się z powodu pandemii koronawirusa. Organizatorzy tego wielkiego wydarzenia religijnego połączyli siły i pomimo wszelkich przeciwności stworzyli radiowe słuchowisko. Rozważania, śpiew i modlitwy kaszubscy lektorzy nagrali u siebie w domach.

- Bardzo przeżywaliśmy, że nie możemy się spotkać w Sianowie. To było pragnienie serca - mówi jedna z inicjatorek stworzenia radiowej Kaszubskiej Drogi Krzyżowej, Grażyna Recław.

- Kaszubska Droga Krzyżowa to jest nasza tradycja. Po raz 17. mieliśmy się spotkać 27 marca w Sianowie, aby odczytać stacje Drogi Krzyżowej w języku kaszubskim. Niestety z uwagi na zaistniałą sytuację okazało się, że to niemożliwe do zrealizowania. Kwarantanna pokrzyżowała nasze plany, ale tutaj pojawił się pomysł i niemożliwe stało się możliwe. Kilka telefonów, nagranie na różne dyktafony w zaciszu domowym, później montaż i XVII Kaszubska Droga Krzyżowa w wersji radiowej się odbędzie. Dziękuje Robertowi Grothowi za trud i wysiłek, jaki włożył w przygotowanie, a wszystkich pozostałych zapraszam do udziału w rozważaniach pasyjnych w języku kaszubskim - kontynuuje Grażyna Recław.

PONOWNE SPOTKANIE ZA ROK

- Nie mogliśmy spotkać się fizycznie, spotkajmy się zatem w sieci oraz przy odbiornikach radiowych. Odmówmy i zaśpiewajmy wraz z kaszubskimi lektorami oraz autorem rozważań poszczególne stacje. Abyśmy już w przyszłym roku gremialnie spotkali się na XVIII już Kaszubskiej Drodze Krzyżowej, abyśmy mogli podziękować za oddalenie pandemii koronawirusa i prosić w dalszym ciągu o łaski Matki Boskiej Królowej Kaszub w Sianowie - mówił Eugeniusz Pryczkowski, organizator Kaszubskiej Drogi Krzyżowej.

PREMIERA SŁUCHOWISKA

Premiera radiowa odbędzie się 3 kwietnia w kaszubskim paśmie DAB+ o godz. 12:00 oraz w Wielki Piątek na antenie głównej Radia Gdańsk.


Ale już teraz można posłuchać radiowej XVII Kaszubskiej Drogi Krzyżowej w internecie:
 

XVII (radiowa) Kaszubska Droga Krzyżowa

 

Wszystko zaczęło się od rzeczywistych stacji Drogi Krzyżowej, które powstawały w latach 2001 – 2004. Płaskorzeźby pasyjne rzeźbili twórcy ludowi Kaszub i Kociewia, ci sami, którzy tworzyli ołtarz papieski w Sopocie w roku 1999. Taka była idea.

W tym samym czasie powstały pasyjne rozważania br. Zbigniewa Joskowskiego zainspirowanego książką „Królowa Kaszub”. Książkę franciszkanina wydano pod tytułem „Przez krziż do Bòga”. Finał wszystkich tych dzieł zbiegł się na początku 2004 roku.

Wówczas powstała myśl, by uroczyście podsumować budowę Kaszubskiej Drogi Krzyżowej, na którą zaproszono artystów. Odbyła się inauguracyjna Droga Krzyżowa wokół nowych stacji, promowano też „Przez krziż do Bòga”.

Uroczystość, która zgromadziła tłumy wiernych z całego kaszubskiego regionu, odbyła się 5 marca 2004. Poprowadził ją ks. prof. Jan Perszon wraz z kustoszem sanktuarium ks. Waldemarem Piepiórką i Br. Zbigniewem Joskowskim. Akurat tego samego dnia na ekrany polskich kin wszedł film „Pasja”.

Jedną ze szczególnych cech tego – corocznego - wydarzenia są też lektorzy, którzy przyjeżdżają z całego regionu. Są to zazwyczaj znane postaci, którzy maja duże doświadczenie w obcowaniu z kaszubskim językiem literackim.

Tegoroczna – siedemnasta już - Kaszubska Droga Krzyżowa miała odbyć się w Sianowie 27 marca. Z powodu pandemii stało się to niemożliwe, mimo że wszystko było już przygotowane, zwłaszcza teksty i lektorzy. Właśnie z ich grona, dokładnie Grażyny Recław oraz redaktora Radia Gdańsk Roberta Grotha, wyszła w tej skomplikowanej sytuacji inicjatywa, by zrealizować to nabożeństwo w formie słuchowiska radiowego.

Wszystko przygotowane zdalnie, stąd też pojawiły się pewne (obiektywnie konieczne) zmiany lektorów. Praca jednak szła bardzo sprawnie.

Pieśni wykonała rodzina Pryczkowskich z Banina. Autorem tegorocznych rozważań pasyjnych jest Br. Zbigniew Joskowski OFMConv. Od kilku lat powstają nowe teksty ściśle związane z aktualnym czasem i duchowymi potrzebami współczesnego świata. W tym roku powstały teksty o miłości i zaślubinach, co wiąże się z Zaślubinami Polski z Morzem i Kaszub z Polską. W dobie pandemii ta miłość nabiera szczególnego wymiaru. Skierowana jest przede wszystkim do Boga i Królowej Kaszub w intencji o oddalenie choroby.

 

Eugeniusz Pryczkowski
organizator Kaszubskiej Drogi Krzyżowej

 

Prowadzenie i słowo Boże: ks. Krzysztof Tusk
Autor rozważań i czytający wstęp: br.Zbigniew Joskowski OFMConv
Wprowadzenie i zakończenie: Eugeniusz Pryczkowski
Śpiew: Weronika Ceynowa, rodzina Pryczkowskich z Banina
Inicjatorzy nagrania: Grażyna Recław i Robert Groth
Realizacja: Robert Groth – dziennikarz Radia Gdańsk
Organizatorzy: O/ZKP w Baninie i O/ZKP w Sianowie

Lektorzy:
1. Mariusz Szmidka – red. nacz. „Dziennik Bałtycki”
2. Julian Pryczkowski, „Cassubia” Banino
3. Paulina Węsierska, Sierakowice, Biuro ZG ZKP Gdańsk
4. Robert Kloskowski, nauczyciel jęz. kasz. z Bytowa
5. Gracjan Fopke, prezes klubu „Cassubia”
6. Wanda Lew-Kiedrowska – ZKP Stężyca
7. Grażyna Recław – nauczyciel jęz. kasz. w Kartuzach
8. Bogumiła Ropel, ZKP Banino, Rębiechowo
9. Aleksandra Kalkowska - „Cassubia” Banino
10. Janusz Pryczkowski – ZKP Sianowo,
11. Magdalena Kropidłowska – lektor języka kaszubskiego
12. Dariusz Ladach – ZKP Wierzchucino, Kłanino
13. Mateusz Klebba – Klub „Młodô Tatczëzna”
14. Dorota Miszewska, nauczyciel jęz. kasz., Dębogórze
15. Elżbieta Pryczkowska, prezes ZKP w Baninie, dyr. SP w Tuchomiu

 Robert Groth/pb