Wiadomości
(fot. materiały prasowe)

wtorek,

31 marca 2020

21:24

Prezydent rozmawiał z Anną Fotygą. Pogratulował jej powołania w skład grupy refleksji NATO

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Anną Fotygą, powołaną do 10-osobowej grupy ekspertów pracujących nad wzmocnieniem politycznej roli NATO - poinformował we wtorek szef BBN Paweł Soloch. Jak dodał szef BBN, "prezydent przekazał europoseł Fotydze gratulacje z powodu wyboru, a także zaproponował spotkanie w najbliższym możliwym terminie. Anna Fotyga poinformowała prezydenta m.in. o planach prac zespołu".

Soloch podkreślił, że "tak zwany zespół mędrców skupia przedstawicieli jedynie 10 państw NATO, co pokazuje wysoką pozycję Polski w sojuszu". - Jesteśmy także jedynym państwem, reprezentującym wschodnią flankę NATO. To zobowiązanie. Będziemy chcieli poszukiwać rozwiązań, które popierane będą przez cały nasz region - zaznaczył szef BBN.

Zwrócił uwagę, że polska europosłanka i była szefowa MSZ należy także do Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony w Parlamencie Europejskim. - Liczymy, że jej perspektywa oraz doświadczenie przysłużą się również wzmocnieniu współpracy NATO oraz UE w sprawach bezpieczeństwa - dodał.

- Oczekujemy, że 2 kwietnia ministrowie spraw zagranicznych państw NATO przyjmą propozycję sekretarza generalnego. Efekty prac zespołu mają być przyjęte na kolejnym szczycie NATO w 2021 roku - zaznaczył Soloch.

GRUPA EKSPERTÓW

We wtorek Stoltenberg ogłosił wyznaczenie grupy ekspertów, która ma go wspierać w pracach nad wzmocnieniem politycznego wymiaru NATO. Na szczycie NATO w grudniu ubiegłego roku przywódcy rządów i państw organizacji uzgodnili, że pod auspicjami sekretarza generalnego będzie prowadzony tzw. proces refleksji nad przyszłością sojuszu. Grupa składa się z pięciu kobiet i pięciu mężczyzn. Współprzewodniczącymi są polityk niemieckiej CDU Thomas de Maiziere oraz amerykański dyplomata Wess Mitchell.

W najbliższą środę w Brukseli jest zaplanowane spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

 

PAP/mk