Wiadomości
Anna Fotyga będzie pracowała nad reformą NATO (Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

wtorek,

31 marca 2020

10:45

Anna Fotyga w 10-osobowej grupie specjalistów. Będzie pracowała nad reformą NATO

Anna Fotyga znalazła się w 10-osobowej grupie ekspertów, która opracuje reformę NATO. Europosłanka, była minister spraw zagranicznych, jest jedyną przedstawicielką Europy Środkowo-Wschodniej w tym gronie. Grupa zaproponuje, jak wzmocnić polityczny wymiar Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Pomysł powołania grupy ekspertów zrodził się na szczycie w Londynie w grudniu ubiegłego roku. To była konsekwencja dyskusji, jakie przetaczają się przez kraje Zachodu na temat potrzeby zmian w relacjach Europy i Ameryki. Do działania powołał ją sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

- Grupa zaproponuje rekomendacje, by wzmocnić jedność Sojuszu i zwiększyć polityczne konsultacje i koordynację między sojusznikami - napisał na Twitterze Jens Stoltenberg.

KONIECZNOŚĆ UTRZYMANIA SILNEGO NATO

Europosłanka Anna Fotyga powiedziała Polskiemu Radiu, że jest zwolenniczką silnego NATO i będzie przekonywała do swoich tez podczas prac nad reformą Sojuszu. Była minister spraw zagranicznych podkreśliła, że będzie zwracać uwagę na konieczność utrzymania silnego związku z transatlantyckiego.

- Takie są korzenie NATO, takie są fundamenty świata zachodniego, niezależnie od przeszkód i procesów, które się w poszczególnych państwach dzieją. Przecież w historii USA też mieliśmy do czynienia z tendencjami izolacjonistycznymi i uświadomieniem sobie konieczności pełnienia szerszej, przywódczej roli w świecie - powiedziała.

Raport grupy specjalistów NATO ma być gotowy do końca tego roku.
 
IAR/tko