Wiadomości
Gościem Beaty Gwoździewicz w audycji Bądź zdrów był Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku (Fot. Radio Gdańsk)

czwartek,

26 marca 2020

12:21

Jak powinna wyglądać domowa izolacja? "Trzeba położyć nacisk na przybory toaletowe, sztućce, a także na pranie garderoby"

Na Pomorzu zdiagnozowano trzy kolejne przypadki zarażenia koronawirusem. To dwie kobiety w starszym wieku mieszkające w Gdańsku i powiecie gdańskim, przebywające na kwarantannie oraz młody mężczyzna z powiatu kartuskiego, który objęty był nadzorem sanepidu. Łącznie w regionie jest już 25 chorych na COVID-19. A jak to wygląda w statystykach? Więcej jest osób starszych czy młodych? Jak powinna przebiegać domowa izolacja?

Gościem Beaty Gwoździewicz w audycji Bądź zdrów był Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku.

- Na naszym terenie jest to bardzo zróżnicowane - są osoby w podeszłym wieku (najstarsza osoba ma 78 lat), które są hospitalizowane, mają współistniejące choroby i martwimy się o nie szczególnie. Jest sporo młodych osób (22-34 lata), przechodzą chorobę bezobjawowo lub ze skąpymi objawami. Mamy również ludzi w wieku średnim z chorobami współistniejącymi i tu możemy się spodziewać pogorszenia stanu zdrowia - dodał.

DOMOWA IZOLACJA

W audycji został poruszony też temat domowej izolacji. Jak ona powinna przebiegać?

- Trzeba być gotowym na to, by osobę zakażoną w domu wyizolować i żeby domownicy nie kontaktowali się z nią bez powodu. Istotny nacisk trzeba położyć na przybory toaletowe, ręczniki, sztućce, a także na pranie garderoby czy pościeli - dodał Tomasz Augustyniak.

 

POSŁUCHAJ: