Wiadomości
(fot. Radio Gdańsk)

czwartek,

26 marca 2020

08:30

Europoseł Anna Fotyga o dotacjach z UE na walkę z koronawirusem: "Polska może być poważnym beneficjentem"

Jak Parlament Europejski będzie funkcjonować w czasach epidemii koronawirusa? I jakie działania zostaną podjęte, aby pomóc ludziom i firmom? Po raz pierwszy w historii Parlamentu Europejskiego europosłowie głosować będą zdalnie. Co to zmieni? Gościem dnia Radia Gdańsk była europoseł Anna Fotyga. Rozmawiała Olga Zielińska.

 - W tej turze sesji plenarnej nie mamy możliwości przeprowadzić debaty zdalnej. W salach będą przedstawiciele grup politycznych i oni wezmą udział w debacie. My możemy uczestniczyć pisemnie. Taką procedurę już wykorzystywaliśmy - powiedziała Anna Fotyga.


Olga Zielińska pytała też o inicjatywę inwestycyjną w wysokości 37 mld euro z funduszy spójności dla państw Unii Europejskiej na zaradzenie konsekwencjom kryzysu.

- Polska też będzie mogła liczyć na środki finansowe. Były głosy, które wskazywały, że nasz kraj, ze względu na skalę, będzie poważnym beneficjentem. Mam nadzieję, że będziemy obserwować coraz lepsze statystyki, że zachorowalność będzie mniejsza. Podnosiły się głosy krytyki, że Unia Europejska nic nie robi, a tu musimy być ostrożni. Do tej pory nie ustawodawstwo było przeszkodą, a wola współpracy i pomocy - przyznała europoseł.

POSŁUCHAJ: