Wiadomości
Gmach Politechniki Gdańskiej (Fot. Anna Rezulak / KFP)

czwartek,

26 marca 2020

11:30

Wykłady, zajęcia, szkolenia oraz... WF na odległość. Gdańskie uczelnie świetnie sobie radzą z nauczaniem przez internet

Nagrywane wykłady, zdalne ćwiczenia, a nawet WF. Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska kontynuują nauczanie w czasie pandemii przez internet.

Nie ma możliwości przeprowadzenia wszystkich zajęć - jak choćby tych w laboratoriach - ale edukacja na uczelniach przebiega bez przeszkód. - Na Uniwersytecie Gdańskim aż 73 procent zajęć na studiach stacjonarnych oraz 71 procent na studiach niestacjonarnych odbywa się obecnie w formie zdalnej – informuje rzeczniczka uczelni Beata Czechowska - Derkacz.

W formie zdalnej odbywają się również zajęcia dla cudzoziemców studiujących w ramach programu Erasmus Plus oraz innych umów międzyuczelnianych. Pracownicy UG nagrywają także wykłady online, udostępniając je studentom oraz słuchaczom Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego wieku przy UG.

CORAZ WIĘCEJ PRZEDMIOTÓW

Liczba zajęć, odbywających się w formach e-learningowych na Uniwersytecie Gdańskim, sukcesywnie się zwiększa m.in. dzięki szkoleniom, organizowanym z myślą o pracownikach UG. Zostały uruchomione szkolenia online z zakresu platformy MS Teams. Zajęcia odbywają się też za pomocą portalu edukacyjnego UG, ZOOM i innych.

Politechnika Gdańska również nauczanie przeniosła do sieci. - Nowe zasady zdalnego nauczania wdrożyliśmy na PG ponad tydzień temu. Od tamtej pory na wszystkich wydziałach i kierunkach wyznaczyliśmy pełną listę przedmiotów, które można realizować na odległość. Uruchomiliśmy też dla studentów i wykładowców platformę edukacyjną także do e-nauczania i specjalny adres do informatyków – mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik prasowy uczelni. Jak dodaje, zdalne nauczanie ma coraz więcej zwolenników. – Jeden z wykładowców powiedział, że taki sposób przeprowadzania zajęć umożliwia głębszą i szerszą interakcję ze studentami, którzy nie rozpraszają się nawzajem, są skupieni i można, tak z przymrużeniem oka, zauważyć, że frekwencja na takich wykładach jest większa niż na tych tradycyjnych – dodaje.

WF NA ODLEGŁOŚĆ

Na obu uczelniach prowadzone jest... wychowanie fizyczne. Centrum Wychowania Fizycznego na UG przygotowało ofertę z zestawami ćwiczeń, np. trening fitness, które można wykonać w domu. Z kolei na PG Centrum Sportu Akademickiego zaprasza na treningi on-line, które bez problemu sprawdzają się w domowych warunkach.

Czas edukacji zdalnej to także możliwość sięgnięcia do innych źródeł nauczania. Blisko 200 uniwersytetów z całego świata opublikowało do tej pory 600 bezpłatnych kursów online. Na liście znajdują się między innymi: informatyka, matematyka, programowanie, nauki humanistyczne, nauki społeczne, edukacja i nauczanie, zdrowie i medycyna, biznes, rozwój osobisty, inżynieria, sztuka.

Informacje znajdują się >>>TUTAJ

Aleksandra Nietopiel/aż