Wiadomości
Staramy się dostarczyć instrumenty, aby przedsiębiorcy mogli utrzymać miejsca pracy - mówiła w środę na konferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Fot Wikipedia/Maciek82301)

środa,

25 marca 2020

16:52

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz: wszystkie elementy legislacyjne pakietu tarczy antykryzysowej zostały zatwierdzone

Wszystkie elementy legislacyjne pakietu tarczy antykryzysowej zostały przez rząd zatwierdzone i po ostatnich pracach, jeszcze w środę, powinny być przyjęte - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

- Na roboczym spotkaniu członków rządu omówiliśmy wszystkie elementy, które znajdują się w pakiecie - oświadczyła Emilewicz. Dodała, że wszystkie elementy legislacyjne zostały zatwierdzone, w tej chwili trwają ostatnie prace techniczno-legislacyjne.

- Do końca dnia chcemy przyjąć projekty ustaw. Projekty te rząd chce w czwartek rano skonsultować z opozycją - dodała minister.

Staramy się dostarczyć instrumenty, aby przedsiębiorcy mogli utrzymać miejsca pracy - mówiła w środę na konferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

"INSTRUMENTY DLA KAŻDEGO"

Jak powiedziała szefowa resortu rozwoju, rząd stara się dostarczyć wszystkich instrumentów, aby przedsiębiorcy mogli utrzymać miejsca pracy. Dodała, że każda firma, która znajduje się dziś w trudnej sytuacji, może skorzystać np. z dopłat z Funduszu Świadczeń Gwarantowanych na utrzymanie miejsc pracy. - Mamy instrumenty dla każdego - podkreśliła.

Emilewicz odniosła się w ten sposób do pakietu dotyczącego tarczy antykryzysowej, który ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa.

 

"JESTEŚMY GOTOWI ROZSZERZAĆ WACHLARZ POMOCY"

Jeśli sytuacja w związku z koronawirusem będzie się przedłużać, to jesteśmy gotowi rozszerzać wachlarz pomocy - powiedziała. - Jesteśmy gotowi w tej chwili na 3 miesiące. Zrobimy tyle, na ile będzie nas stać. Jesteśmy gotowi dostarczyć wszelkie instrumenty - odpowiedziała Emilewicz na pytanie PAP, czy wraz z rozwojem sytuacji tarcza będzie nowelizowana i czy umorzenie ZUS może być wydłużone poza 3 miesiące.

- Jeżeli będzie się to wiązało z nowelizacją ustawy budżetowej, czy rozluźnieniem zasad związanych ze stabilizacyjną regułą wydatkową, to już dziś wiemy po rozmowach, że gotowość do rozluźnienia tej reguły na poziomie Komisji Europejskiej jest w tej chwili jasnym drogowskazem - powiedziała.

Zaznaczyła, że tzw. tarcza antykryzysowa to rozwiązania, które są adekwatne do sytuacji finansowej, w której się znaleźliśmy.

 

TRUDNY OKRES W BRANŻY TURYSTYCZNEJ

Jadwiga Emilewicz wskazała, że możemy rozliczyć się z firmą turystyczną w formie przyszłego świadczenia, co jest dowodem solidarności.

Szefowa resortu rozwoju pytana podczas środowej konferencji o możliwość odroczenia zwrotów dla klientów organizatorów turystyki o 180 dni, odpowiedziała, że to odroczenie zostało zapisane w ustawie.

Przypomniała, że obecnie firma turystyczna, która anulowała imprezę, musi dokonać zwrot w ciągu 14 dni. - W ustawie wydłużamy ten okres do 180 dni oraz dodatkowo wpisujemy możliwość zwrotu nie tylko w formie gotówki, ale w formie voucheru na inne wydarzenie turystyczne, które zostanie zrealizowane w terminie późniejszym - wyjaśniła minister rozwoju.

- Pozwólmy przetrwać naszej bardzo prężnej branży turystycznej ten trudny okres - zaapelowała do klientów.

Podkreśliła, że to, iż możemy rozliczyć się z firmą właśnie w formie przyszłego świadczenia, jest dzisiaj dowodem solidarności, który powinniśmy zaoferować branży turystycznej.

POZWOLENIA NA PRACĘ DLA PRACOWNIKÓW ZAGRANICZNYCH

Minister wskazała, że w pakiecie antykryzysowym są rozwiązania, które sprawią, że wygasające "pozwolenia na pracę dla pracowników zagraniczych zostaną automatycznie przedłużone na czas trwania epidemii oraz 60 dni po jej zakończeniu. Wyraziła też nadzieje, że dzięki temu rozwiązaniu ustabilizujemy rynek pracy w Polsce.

Pytana o to, kiedy Polacy, którzy pracują w firmach czeskich, niemieckich czy litewskich, a dziś są objęci 14 dniową kwarantanną będą mogli wrócić do pracy, minister wskazała, że przekraczanie granicy bez żadnej kontroli i możliwości zbadania jest zagrożeniem. Jednocześnie - jak zaznaczyła - służby sanitarne mają wdrożyć procedury, które sprawią, że badania tych pracowników będą odbywać się z większą częstotliwością i regularnością, tak by ci pracownicy mogli wracać szybciej na rynek pracy.

ROZWIĄZANIA ZOSTAŁY ZGŁOSZONE

- Wszystkie rozwiązania proponowane w ramach tzw. tarczy antykryzysowej zostały już zgłoszone do Komisji Europejskiej - poinformowała minister rozwoju.

Rząd zaakceptował w środę rozwiązania, które mają się znaleźć w projektach ustaw z tzw. tarczy antykryzysowej. Chodzi o pomoc dla przedsiębiorstw i pracowników.

Minister rozwoju poinformowała na konferencji prasowej, że rząd na bieżąco notyfikuje wprowadzane przez siebie rozwiązania pomocowe Komisji Europejskiej. - Wszystkie rozwiązania, o których powiedzieliśmy, zostały już zgłoszone do Komisji Europejskiej i tak, jak w ciągu jednego dnia udało nam się zwiększyć zakres pomocy de minimis z gwarancji z 60 do 80 proc. i podwyższyć pułap pomocy z 200 do 800 tys. euro, w taki sam sposób dokonaliśmy uproszczenia formularza (chodzi o formularz, którzy przedsiębiorca musi przekazać do ZUS, by uzyskać odroczenie płatności o trzy miesiące - PAP). Cały ten schemat pomocy publicznej został zgłoszony do komisji i on jest notyfikowany w ciągu jednej doby - powiedziała Emilewicz.

Zgodnie z prawem UE państwa członkowskiej Unii mają obowiązek informować Komisję Europejską o projektach, które przewidują pomoc publiczną. Komisja ocenia następnie zgodność takiej pomocy zz rynkiem wewnętrznym UE.

PAP/pOr