Wiadomości
Usunięcie odpadów wyrzuconych w lesie kosztowało 800 złotych (Fot. Nadleśnictwo Przymuszewo)

środa,

25 marca 2020

15:13

Przedsiębiorca wyrzucił w lesie ponad pół tony odpadów rybnych. Biegły: to nie zaszkodziło środowisku

Wyrzucenie ponad 600 kilogramów odpadów rybnych w lesie nie miało niszczącego wpływu na środowisko. Tak ocenił biegły, który na zlecenie prokuratury badał zdarzenie niedaleko miejscowości Chociński Młyn w powiecie chojnickim.

Pod koniec stycznia 2020 r. na terenie Nadleśnictwa Przymuszewo leśnicy natrafili na stertę rybich odpadów. Doliczono się wtedy ich ponad 600 kilogramów. Zajmowały obszar prawie 6 metrów kwadratowych.

NIE MIAŁ GDZIE USUNĄĆ ODPADÓW - WYBRAŁ LAS

Jak ustaliła policja, w okresie świątecznym odpadów pozbył się 34-letni przedsiębiorca z Chojnic. Mężczyzna przyznał się i tłumaczył funkcjonariuszom, że resztki ryb przekazywał do jednej z ferm zwierząt futerkowych. Gdy w święta nie mógł tego zrobić, porzucił wszystko w lesie. Liczył, że odpady zje leśna zwierzyna, a to, co zostanie - rozłoży się.

Sprawą zajęła się prokuratura. Powołano biegłego, który miał ocenić, czy zachowanie przedsiębiorcy mogło być szkodliwe dla środowiska. Specjalista uznał, że nie było.

OPINIA BIEGŁEGO

Prokurator Rejonowy w Chojnicach Michał Orłowski powiedział Radiu Gdańsk, że według opinii biegłego mężczyzna dopuścił się wyłącznie wykroczenia. - Odpady rybne nie zagrażały życiu i zdrowiu wielu ludziom, także nie miało wpływu na środowisko. Ponadto biegły stwierdził, że zachowanie sprawcy nie obniżyło jakości wody oraz powietrza. To zachowanie nie spowodowało też zniszczenia szaty roślinnej - mówi prokurator.

ŚLEDZTWO TRWA

Michał Orłowski dodał, że postępowanie w sprawie zanieczyszczenia lasu nie zostało umorzone i nadal prowadzone jest w sprawie. Nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Posprzątanie lasu przez prywatną firmę kosztowało ponad 800 złotych

 

Paweł Drożdż/pb