Wiadomości
Prezydent Andrzej Duda podczas środowej konferencji prasowej (Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

środa,

25 marca 2020

14:20

Prezydent: w czwartek pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym wyląduje w Polsce

 - Już w czwartek wyląduje pierwszy samolot z Chin, w najbliższych dniach możemy spodziewać się kolejnych - poinformował prezydent Andrzej Duda. W środę na konferencji prasowej mówił, że zobowiązał się działać na arenie międzynarodowej, aby wzmocnić Polskę przed koronawirusem.

- To przede wszystkim dotyczy personelu medycznego, który bezpośrednio styka się z pacjentami, bezpośrednio styka się z osobami potencjalnie zarażonymi i to przede wszystkim sprzęt ochronny: to maseczki, to kombinezony, to gogle ochronne, to wszelkie inne wyposażenie, rękawiczki jednorazowe, które jest tutaj konieczne - powiedział Andrzej Duda.

"BĘDZIE MOŻLIWE, ŻEBY KUPIĆ W CHINACH POTRZEBY SPRZĘT"

Prezydent poinformował, że we wtorek odbyła się jego rozmowa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, która dotyczyła m.in. sytuacji Polski ws. epidemii koronawirusa. - Pan prezydent poinformował mnie także, jak wygląda sytuacja w Chinach. Pogratulowałem tego, że w dużym stopniu udało się zapanować nad epidemią i że Chiny powoli, ale konsekwentnie, mogą wracać do pracy i dzięki temu, że m.in. mogą wracać do pracy, będzie możliwe także to, żebyśmy mogli kupić w Chinach ten potrzebny nam sprzęt - mówił prezydent.

Zaznaczył, że Chiny produkują obecnie sprzęt medyczny w ogromnej ilości. - Pan prezydent powiedział, że mamy tutaj, jako Polska, zielone światło, aby takich zakupów dokonywać i takie zakupy są dokonywane. Już jutro pierwszy samolot z Chin wyląduje z tym właśnie wyposażeniem, w najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych samolotów - powiedział Andrzej Duda.

Zapowiedział przy tym, że wśród innych działań jest także uruchamianie produkcji wyposażenia medycznego w kraju, co - jak mówił - było omawiane na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

UŁATWIENIA DLA ROLNIKÓW

Na konferencji prasowej prezydent opowiedział także o ulgach, jakie zostaną wprowadzone dla rolników. - Do projektu tarczy antykryzysowej wprowadzono zwolnienie na trzy miesiące z KRUS-u, a także przepisy, które powodują, że rolnicy będą traktowani jak przedsiębiorcy, będą im przysługiwały te same formy pomocy - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił na środowym briefingu prasowym, że rozwiązania, zawarte w projekcie pakietu pomocowego, tzw. tarczy antykryzysowej, mają ochronić w naszym kraju miejsca pracy i przedsiębiorców. - A więc generalnie mają służyć całemu naszemu społeczeństwu, temu, by w jak największym stopniu ochronić Polaków przed niestety kryzysem gospodarczym, który nieuchronnie zostanie wywołany przez tę sytuację, którą widzimy wokół - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że rozmawiał podczas środowego posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego i później z premierem Mateuszem Morawiecki oraz z minister rozwoju Jadwiga Emilewicz o zmianach, które zaproponował w ostatnim czasie i które uważa za niezbędne. - O wprowadzeniu dyskutowanej w ostatnich dniach ulgi w postaci zwolnienia na trzy miesiące mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych z obowiązku płacenia składek ZUS-u - zaznaczył.

PRZEPISY DOTYCZĄCE STRAŻAKÓW OCHOTNIKÓW

- Do pakietu antykryzysowego zostaną także wprowadzone przepisy, dotyczące strażaków ochotników, zwalniające ich czasowo z okresowych badań lekarskich oraz egzaminu, jeśli posiadają oni zaświadczenie ukończenia kursu - oświadczył w środę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent tłumaczył, że w obecnym czasie pojawiają się problemy, wynikające z obowiązujących normalnie przepisów. - Np. dla strażaków ochotników, którzy są także i ratownikami, obowiązek przeprowadzania okresowych badań lekarskich, dopuszczających do wykonywania służby strażacko-ratowniczej, ale także i egzaminów weryfikacyjnych - wskazał Duda.

Jak zaznaczył, trudno sobie w czasie epidemii wyobrazić, by strażacy mieli odbywać badania i "obciążać służbę zdrowia". Wskazał, że chodzi o ok. 5 tys. strażaków ochotników miesięcznie.

- Mam nadzieję, że to pomoże strażakom ochotnikom i rzeczywiście umożliwi im wykonywanie tej jakże ważnej służby, za którą jestem ogromnie wdzięczny - podkreślił Andrzej Duda.

 

PAP/tgr