Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki)

środa,

25 marca 2020

14:15

Jak załatwiać sprawy w ZUS-ie w czasie pandemii? Szczegóły zdradza specjalista [POSŁUCHAJ]

Pojawia się bardzo dużo pytań, dotyczących działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dobie pandemii. Ze względów bezpieczeństwa ZUS zamknął wszystkie swoje urzędy, ale uruchomił dodatkowe - przeznaczone dla poszczególnych grup - infolinie. O szczegóły zapytaliśmy rzecznika pomorskiego oddziału Krzysztofa Cieszyńskiego.

Rzecznik ZUS podkreślał, że najlepiej załatwiać wszystkie sprawy elektronicznie. - Zachęcamy do korzystania z platform usług elektronicznych, naszego e-urzędu. Zachęcamy do przesyłania nam tą drogą wniosków, pism i deklaracji. Działa nasza infolinia, jej główny numer jest dodatkowo wzmocniony trzema innymi numerami. Jest osobny numer dla spraw zasiłkowych, osobny dla przedsiębiorców i kolejny dla osób zainteresowanych tematem badań lekarskich i rehabilitacji - wyliczał Krzysztof Cieszyński.

INTUICYJNE I PROSTE W OBSŁUDZE

Rzecznik ZUS zaznaczył, że elektroniczne platformy są proste w obsłudze. Polecił, żeby, ze względu na uniemożliwione przeprowadzenie weryfikacji profilu klienta w placówce, logować się do systemu ZUS w takim sam sposób, jak do bankowego konta.

- Bardzo wiele banków pozwala na logowanie się do tej platformy przez swoje strony. Można w ten sposób składać wnioski czy też dokumenty. Oczywiście cały czas można do nas wysyłać dokumenty pocztą albo wrzucać do skrzynek, które są przygotowane w naszych placówkach, wystawione i przygotowane na odbiór dokumentów - dodawał Krzysztof Cieszyński.

 

POSŁUCHAJ:

LISTA NUMERÓW

Ogólna infolinia ZUS działa pod numerem 22 560 16 00. Konsultanci obsługują ją w godzinach 7-18 w dni robocze. Pod trzema dodatkowymi numerami telefonu pracownicy ZUS dyżurują w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach 7–15.

numer w sprawie zasiłków: 22 290 87 01

numer dla przedsiębiorców: 22 290 87 02

numer w sprawie odwołanych badań i rehabilitacji: 22 290 87 03

Pytania do ZUS można wysyłać również mailem na adres cot@zus.pl. Wysłanie zapytania jest także możliwe po zalogowaniu do Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Zalogować można się >>> TUTAJ.