Wiadomości
Specjalna strefa oddziela w trolejbusach i autobusach kierowców od pasażerów. Nie mozna tez wsiadac pierwszymi drzwiami ani kupić biletów u kierowcy (Fot. Agencja KFP/Andrzej J. Gojke)

środa,

25 marca 2020

09:02

Dublowane kursy i więcej połączeń w godzinach szczytu. Gdańsk i Gdynia wprowadzają zmiany w komunikacji miejskiej

W związku z nowymi obostrzeniami, związanymi z epidemią koronawirusa, zmienia się organizacja przewozów w Gdańsku i Gdyni. Część kursów będzie obsługiwana jednocześnie przez dwa pojazdy tej samej linii, by umożliwić pasażerom zachowaniem bezpiecznej odległości. W gdańskich pojazdach dodatkowo zwiększy się intensywność kursów w godzinach szczytu. W gdyńskich autobusach i trolejbusach przygotowywane są wydzielenia, aby pasażerowie zachowali odpowiednią odległość.

Zgodnie z ogłoszoną we wtorek decyzją rządu od 25 marca do 11 kwietnia w autobusach i tramwajach może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących.

"ZACZNIEMY OD KOMUNIKATÓW W POJAZDACH"

- Rozumiem i popieram cel wprowadzonych ograniczeń, ale trzeba zdać sobie sprawę, że w godzinach szczytów komunikacyjnych do pracy dalej dojeżdża dużo mieszkańców polskich miast. Trudno wprowadzić i wyegzekwować tego typu regulacje w ciągu kilku godzin od ich ogłoszenia. W Gdańsku zaczniemy od komunikatów w pojazdach i na przystankach, apelując do zdrowego rozsądku i norm społecznych - powiedział we wtorek zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski.

Autobusy i tramwaje zostaną opatrzone informacjami o dopuszczalnej liczbie pasażerów, którzy mogą jednocześnie przebywać w danym pojeździe.

"KOLEJNE KURSY W GODZINACH SZCZYTU"

- Ciężko oczekiwać od kierowców, że będą liczyli podróżnych i zajmowali się egzekwowaniem zakazu. To nie jest ich zadanie. Nie posiadamy także innych służb, które mógłby tego dokonać. W kwestii rozkładów jazdy postaramy się dodać kolejne kursy w godzinach szczytu na najbardziej newralgicznych trasach, ale taka zmiana wymaga kilku dni na wdrożenie - przyznał wiceprezydent Borawski.

Przypomniał również, że w związku z obostrzeniami prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zdecydowali o wcześniejszym uruchomieniu wspólnego biletu na komunikację miejską i kolej, aby ułatwić mieszkańcom dojazd do pracy. 

Zygmunt Gołąb z Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku poinformował we wtorek wieczorem, że uruchamiane będą dodatkowe kursy pojazdów dopasowane do bieżących potrzeb, tak, aby zmniejszyć zapełnienie autobusów i tramwajów.

Od środy w godzinach porannych częściej pojadą autobusy i tramwaje linii: 7, 8, 10, T8, 111, 154, 200, 232 i 256. Dodatkowo wybrane kursy linii: 2, 3, 5, 6, 9, 111, 115, 124, 127, 132, 148, 154, 158/258, 162, 167, 168, 175, 199, 210 i 227 w szczycie porannym zostaną wykonane równocześnie przez dwa pojazdy.

Zawieszone zostaną natomiast dwie linie autobusowe – 100 i 195, a w soboty, niedziele i święta także linia 108.

ZMIANY W GDYNI

- Biorąc pod uwagę, że celem jest ograniczanie skutków epidemii, staramy się jak najszybciej dostosować. Wdrożyliśmy system monitorowania napełnień pojazdów komunikacji miejskiej poprzez własne służby ZKM oraz sygnały od kierowców do pracującej całodobowo Centrali Ruchu ZKM i na tej podstawie cały czas dostosowywane są w odpowiedni sposób rozkłady jazdy lub uruchamiane są kursy bisowe – poinformowała we wtorek wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Od środy w miarę potrzeb zostaną wprowadzone dublowane kursy autobusów.

- Poleciłam, aby od godz. 4:30 utrzymywać w dyspozycji ponad 30 pojazdów, które zostaną włączone jako tzw. bisowe, na kursy, w których dzisiaj wystąpiło więcej pasażerów niż wynika z limitów wprowadzanych przepisami związanymi z walką z koronawirusem - wyjaśniła Gruszecka-Spychała.

SŁUŻBY NADZORU I KIEROWCY BĘDĄ KONTROLOWAĆ LICZBĘ PASAŻERÓW

W autobusach i trolejbusach przygotowywane są specjalne wydzielenia i oznakowania, by pasażerowie nie siadali zbyt blisko siebie. Jak poinformowała Gruszecka-Spychała, w miarę możliwości kierowcy oraz służby Nadzoru Ruchu ZKM będą kontrolować liczbę pasażerów.

Urzędnicy zapowiadają, że w czwartek wprowadzone zostaną kolejne wzmocnienia oferty przewozowej, aby spełnić najnowsze wytyczne.

NOWE OBOSTRZENIA W POLSCE

We wtorek premier Mateusz Morawiecki i szef Ministerstwa Zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali m.in., że od 25 marca do 11 kwietnia obowiązywać będą kolejne ograniczenia w poruszaniu się. Rząd wprowadził m.in. nowe regulacje dotyczące komunikacji miejskiej - autobusem, tramwajem czy metrem będzie mogło jechać tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących.

 

PAP/oprac. tgr