Wiadomości
System uruchomiony został w sobotę i spotkał się z dużym zainteresowaniem (Fot. gdynia.pl)

wtorek,

24 marca 2020

16:15

Niedawno powstała, a już podbija Europę. I została stworzona przez... licealistów z Gdyni [POSŁUCHAJ]

Licealiści z gdyńskiej "trójki" stworzyli specjalną platformę do wirtualnych korepetycji. Nazywa się 3Class i umożliwia połączenie licealistów jako korepetytorów-wolontariuszy z uczniami podstawówek. System uruchomiony został w sobotę i od razu spotkał się z dużym zainteresowaniem - z dwóch współpracujących z "trójką" podstawówek z Wicka i Gdyni na wirtualną pomoc w nauce zapisało się kilkudziesięciu uczniów.

Już od poniedziałku platforma wdrażana jest także w kilku innych europejskich krajach.

- Przygotowanie całego projektu zajęło nam niecały tydzień. Oprócz nas, uczniów, w pracach uczestniczyli też nauczyciele i absolwenci naszej szkoły - mówi Radosław Waga, lider projektu. - Cały system nie jest specjalnie skomplikowany. Dyrekcje szkół, z którymi współpracujemy, otrzymały od nas linki do formularzy zgłoszeniowych. Te wypełnia rodzic, podając kontakt do siebie i swojego dziecka oraz zaznacza, z jakich przedmiotów potrzebna jest pomoc. My takie zgłoszenie dopasowujemy do naszych wolontariuszy i kontaktujemy ich z uczniami potrzebującymi wsparcia w nauce. Ci już indywidualnie wybierają formę komunikacji: czy to przez Skype'a, Messengera, czy jakikolwiek inny komunikator - dodaje.

OGRANICZENIE SKUTKÓW IZOLACJI

Jak podkreślają nauczycielki, opiekujące się uczniami, zajmującymi się platformą 3Class, pomysł stworzenia takiego rozwiązania pojawił się w momencie, gdy rozważano, jak ograniczyć skutki izolacji, w której znaleźli się uczniowie.

- Okazało się to przysłowiowym strzałem w dziesiątkę - mówi Olga Wrońska, nauczycielka z III LO w Gdyni. - Platformę uruchomiliśmy w sobotę i pierwsze reakcje są bardzo obiecujące. Tak wolontariusze, jak i uczniowie, którym udzielane są korepetycje oraz ich rodzice, bardzo sobie chwalą takie rozwiązanie. Dodam też, że nauka to jedno, ale platforma pozwala też przy okazji rozwijać zainteresowania pozaszkolne. Efekt jest taki, że już wczoraj rozpoczęło się wdrażanie naszej platformy w poszczególnych szkołach we Francji, Włoszech i w Grecji - tłumaczy.

JAK DOŁĄCZYĆ?

Każda szkoła średnia, która chciałaby się przyłączyć do projektu 3Class, otrzyma graficzne informacje o programie, regulamin, wzór umowy wolontariackiej, klauzuli RODO, formularz Google Forms (w którym wolontariusze wpiszą swoje imię, przedmiot, widełki czasowe, kontakt) oraz dostęp do formularza rejestracyjnego i programu, organizującego dany plan lekcji. Liczyć mogą także na wsparcie techniczne i merytoryczne ze strony gdyńskiego III LO.

POSŁUCHAJ MATERIAŁU NASZEGO REPORTERA:

 Informacje na ten temat znaleźć można na stronie www.3-lab.pl.

 

Marcin Lange/ako