Wiadomości
W normalnej sytuacji za niezgłoszenie się przed komisją grozi grzywna lub nawet przymusowe doprowadzenie przez policję (Fot. Sebastian Kwiatkowski/Radio Gdańsk)

poniedziałek,

16 marca 2020

11:05

To koniec tegorocznej kwalifikacji wojskowej. Ci, którzy nie zdążyli się stawić, zrobią to w przyszłym roku

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa odwołana. Powiatowe komisje lekarskie kończą swoją działalność. Wezwania na terminy od 16 marca tracą ważność - informują urzędnicy. Taką decyzję podjęły Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej w związku z zagrożeniem epidemicznym.

Osoby, które nie zdążyły stanąć przed komisją lekarską, zrobią to dopiero w przyszłym roku. W Gdańsku to ponad 60 procent z około dwóch tysięcy wezwanych.

Jak powiedział Radiu Gdańsk Krzysztof Pałkowski, kierownik referatu spraw wojskowych w urzędzie miejskim, nie ma możliwości, by dotrzeć indywidualnie do każdego wezwanego. Informacja została wysłana za pośrednictwem gdańskiej platformy edukacyjnej do szkół, a stamtąd do rodziców i uczniów.

WEZWANIA ANULOWANE

W tym roku wezwanie przed komisję otrzymali mężczyźni urodzeni w 2001 roku oraz kobiety z roczników 1996-2001, kończące szkoły medyczne, psychologię i weterynarię. W całej Polsce to ponad 200 tysięcy osób.

- Wszystkie wezwania od 16 marca do 30 kwietnia zostały na mocy rozporządzenia anulowane - mówi Pałkowski. W normalnej sytuacji za niezgłoszenie się przed komisją grozi grzywna lub nawet przymusowe doprowadzenie przez policję.


Sebastian Kwiatkowski/pb