Wiadomości
Na spotkanie ze służbami przyszli radni wszystkich opcji politycznych (Fot. Radio Gdańsk/Maciej Naskręt)

wtorek,

10 marca 2020

07:39

Służby epidemiologiczne: Gdańsk musi być przygotowany na zamknięcie szkół i odwołanie imprez masowych

Gdańsk musi liczyć się z odwoływaniem imprez masowych i zamykaniem szkół. Takie wnioski płyną z poniedziałkowego spotkania radnych i władz Gdańska z przedstawicielami służb sanitarnych w regionie.

Dyskusja dotyczyła epidemii koronawirusa. Wojewoda pomorski rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. W najbliższym czasie wydane zostaną kolejne rekomendacje.

- Nie jestem uspokojona. Sytuacja jest nieco inna niż w przypadku świńskiej czy ptasiej grypy, które przeżyliśmy. Sytuacja z Włoch pokazuje, że może być różnie - mówi Beata Dunajewska, radna ze stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska.

- Musimy być przygotowani na ewentualne zamknięcie szkół i odwołanie imprez masowych - mówi Joanna Cabaj, radna Prawa i Sprawiedliwości.

SYTUACJA JEST POWAŻNA

Służby sanitarne nie mają złudzeń. - Jesteśmy na początku epidemii koronawirusa. Nie ma leków na tę chorobę, a te na grypę niewiele się zdadzą. Nawet próby podejmowane przez niemieckich lekarzy z lekami stosowanymi przeciwko wirusowi AIDS nie pomagają - mówi doktor Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Lekarze zalecają higienę. Z chorobą zdrowy organizm sobie poradzi. W czasie jej przechodzenia należy izolować pacjenta, by nie zaraził kolejnych osób. - Jesteśmy zdyscyplinowanym społeczeństwem. Powinniśmy sobie w tej sytuacji poradzić - mówi dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku dr n. farm. Halina Bona.

PIERWSZE ODWOŁYWANE WYDARZENIA

Na Pomorzu w związku z koronawirusem przekładane lub odwoływane są różne imprezy. Na Politechnice Gdańskiej odwołano m.in. dwudniowy 9. Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny, który miał się odbyć w najbliższy weekend (14-15 marca), a także Dzień Otwarty PG i Forum Organizacji i Kół Akademickich FOKA, zaplanowane na 20 marca. Ponadto 25 marca na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa nie odbędą się targi pracy "TargOiOwisko". Z uwagi na ryzyko zarażenia koronawirusem zrezygnowano też z organizacji Inżynierskich Targów Pracy BEST 2020, które zaplanowano w dniach 1-2 kwietnia.

Jak informują władze uczelni, "decyzję podjęto w trosce o zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i higieny podczas poszczególnych wydarzeń, a także związanych z nimi podróży zaproszonych gości i uczestników". Wcześniej Politechnika Gdańska wydała decyzję o wstrzymaniu planowanych wyjazdów studentów i pracowników do Azji i Włoch, a także o usprawiedliwieniu nieobecności w pracy i podczas zajęć osób powracających z tych kierunków.

- Osobom, które powróciły z krajów azjatyckich oraz Włoch zalecamy, aby pozostały w domu i monitorowały swój stan zdrowia. Ich nieobecność w pracy i na zajęciach dydaktycznych będzie usprawiedliwiona - informował rzecznik PG Maciej Dzwonnik.

ODWOŁANO WYCIECZKI SZKOLNE

W poniedziałek pomorska kurator oświaty Małgorzata Bielang zarekomendowała dyrektorom szkół i przedszkoli, aby z uwagi na ryzyko zarażenia koronawirusem odwołano lub wstrzymano się od organizacji wycieczek i wydarzeń masowych do chwili ustania zagrożenia.

Również w poniedziałek wojewoda pomorski Dariusz Drelich, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 zarekomendował odwołanie imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.

TRÓJMIASTO STOSUJE SIĘ DO ZALECEŃ

Zgodnie z zaleceniem, prezydent Sopotu Jacek Karnowski poinformował, że w najbliższym czasie urzędnicy wstrzymają się od wydawania pozytywnych decyzji zezwalających na organizację w mieście wydarzeń skupiających powyżej 1000 uczestników. Do organizatorów imprez, na które już wydano zgodę zaapelował, aby przełożono je na inny termin. Poprosił, by zaplanowane w najbliższym czasie mecze ligowe odbyły się bez udziału publiczności. Karnowski zaleca też odwołanie imprez masowych, w których bierze udział mniej niż tysiąc osób.

W poprzednim tygodniu władze Gdyni zadecydowały o przeniesieniu na inny termin Mistrzostw Świata w Półmaratonie IAAS. Przełożone zostały także Kolosy - 22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Imprezy odbędą się jesienią.

27. Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif, zaplanowane w Gdańsku w dniach 18-21 marca, zostały przełożone na 26-29 sierpnia. Odwołano również przesłuchanie zespołów rockowych w ramach Eliminacji do Pol'and'Rock Festival, które miało się odbyć 18 kwietnia w Starym Maneżu w Gdańsku.

Informacja SANEPID z dnia 9 marca 2020 roku, godzina 14:00 związane z COVID-19 zapaleniem płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie pomorskim:

- liczba osób poddana kwarantannie domowej/ samoizolacji domowej - 25
- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 - 2
- ogólna liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym - 708
- liczba próbek zbadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku w ostatnich 24 godzinach - 2
- liczba próbek zadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku łącznie - 16.

Maciej Naskręt/PAP/mk