Wiadomości
To już 9. edycja wydarzenia. (Fot. Radio Gdańsk/Alicja Samolewicz-Jeglicka)

sobota,

07 marca 2020

09:46

100 gramów ryżu to dla nas niewiele. A dla nich jedyny posiłek w ciągu dnia. Dlatego warto podarować woreczek [POSŁUCHAJ]

Już po raz dziewiąty franciszkańscy misjonarze z Gdyni zachęcają do udziału w swojej akcji. To realna pomoc najbardziej potrzebującym. "Woreczek ryżu na post" ma pomóc głodującym dzieciom w Kenii i Ekwadorze.

Według ONZ każdego roku ponad 800 milionów ludzi na świecie cierpi głód. Przysłowiowy woreczek, o którym mowa, to 100 gramów ryżu. - Dla wielu jedyny posiłek w ciągu dnia - opowiada koordynator akcji, misjonarz brat Robert Kozielski z Sekretariatu Misyjnego w Gdyni. Dodaje, że dla mieszkańców Afryki to "ryż, fasola czy kukurydza są podstawowymi i jedynymi posiłkami w ciągu dnia". - Dzieci zaczynają dzień od wypicia na śniadanie herbaty z mlekiem. Nic poza tym nie jedzą. Kolejnym ich posiłkiem jest… kolacja".

- Niech każdy spróbuje choć jeden dzień przeżyć na takim woreczku ryżu. Na tych 100 gramach jedzenia. I przy takim posiłku wykonywać swoją pracę i zobowiązania. Tylko jeden dzień, a wiele ludzi ma tak tygodniami… - opowiada misjonarz.

POMOC GŁODNYM DZIECIOM

Jak mówi członek zarządu Fundacji "Tworzyć Miłością" Maja Studzińska - ta akcja ma trzy główne cele.

- Po pierwsze chcemy pomóc głodującym dzieciom w Kenii i Ekwadorze, czyli w miejscach, gdzie prowadzone są misje franciszkańskie - opowiada. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone również na projekty pomocowe na rzecz najmłodszych w tych krajach. To m.in. planowane rozpoczęcie budowy szkoły średniej i zawodowej w Ruiri w Kenii. Wcześniej powstało tam przedszkole i szkoła podstawowa wraz z bursą. Będzie też kontynuowany program zapewnienia dzieciom opieki medycznej.

POMÓŻ I TY!

Do każdego woreczka dołączona jest instrukcja, jak można pomóc. Rozprowadzanie woreczków z ryżem prowadzone będzie w parafiach w kolejne niedziele Wielkiego Postu lub przy okazji wielkopostnych rekolekcji parafialnych. Szczegółowe informacje o akcji "Woreczek ryżu na post" oraz o innych możliwościach pomocy dzieciom w Afryce na stronie Sekretariatu Misyjnego w Gdyni.

To już 9. edycja wydarzenia.

POSŁUCHAJ MATERIAŁU:
 

Alicja Samolewicz-Jeglicka