Wiadomości
W grudniu ubiegłego roku Radio Gdańsk poinformowało o przeznaczonym do likwidacji na Cmentarzu Witomińskim grobie powstańca wielkopolskiego Stanisława Golińskiego (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)

środa,

04 marca 2020

13:06

Gdynia poszukuje grobów powstańców wielkopolskich i śląskich. "Apelujemy, aby zgłaszać do nas takie przypadki"

Gdynia liczy groby pochowanych na miejskich cmentarzach powstańców wielkopolskich i śląskich. W planie jest specjalne upamiętnienie osób, które brały udział w tych zrywach niepodległościowych, a później budowały port i miasto.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku Radio Gdańsk poinformowało o przeznaczonym do likwidacji na Cmentarzu Witomińskim grobie powstańca wielkopolskiego Stanisława Golińskiego. Powodem było nieopłacanie kwatery. Po naszej interwencji procedurę wstrzymano, a urzędnicy postanowili przeprowadzić badania na cmentarzach i ustalić liczbę osób, które walczyły w powstaniach niepodległościowych i są pochowane w Gdyni.

39 GROBÓW

- Na witomińskiej nekropolii doliczyliśmy się 38 grobów powstańców wielkopolskich i jednego, w którym pochowany jest powstaniec śląski - mówi Marek Stępa, naczelnik wydziału ochrony dziedzictwa w gdyńskim magistracie. - Dane oparte są o informacje umieszczone na nagrobkach. Zdajemy sobie jednak sprawę, że część rodzin z różnych powodów takich informacji nie umieściła. Dlatego też apelujemy, aby zgłaszać do nas takie przypadki. Dzięki temu lista osób, które chcemy w szczególny sposób upamiętnić, będzie pełniejsza - dodaje Marek Stępa i zachęca, aby zgłoszenia wysyłać mailowo na adres wydz.ochrony.dziedzictwa@gdynia.pl lub przekazać telefonicznie pod nr tel. 058 66 88 330.

OKOŁO 100 POWSTAŃCÓW?

Podobne badania urzędnicy zamierzają przeprowadzić również na innych miejskich nekropoliach. Pisma z prośbą o informacje w tej sprawie wysłane zostały też do kościołów, przy których funkcjonują parafialne cmentarze. Według szacunków pochowanych w Gdyni powstańców wielkopolskich i śląskich może być około 100.

W planie jest upamiętnienie uczestników zrywów niepodległościowych specjalną tablicą lub płytą na cmentarzu na Witominie. Ostateczna decyzja dot. formy jeszcze nie zapadła.

Marcin Lange/pOr